Cumhur Koca

Cumhur Koca

Koro şefi ve ses sanatçısı Dr. Cumhur Koca, 29 Ekim 1962 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyâya gelmiş ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun olmuş, Fizyoloji doktorası yapmıştır.

Müziğe amatör topluluklarda başlamış olan Dr. Cumhur Koca, ilk nazari ve uygulamalı bilgilerini Bekir Reha Sağbaş‘tan almıştır. 1989 yılında sınavla Ankara Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’na katılmış, T.R.T. yapımı “Şarkılar Neyi Söyler” adlı belgeselde ve T.R.T. Türk Dünyâsı Müzikleri repertuarının hazırlanması ve icrasında üç yıl süre ile görev almıştır.

Yine T.R.T. televizyon yapımı “Gülnihâl” ve Dış yayınlar yapımı “Hoşsadâ” adlı radyo programındaki görevi ise halen sürmektedir. Santur, Mavera, İpek Yolu ve Kervan gibi toplulukların, Türk Müziğinin geniş anlamda arşiv ve kayıt çalışmalarında bulunmuştur.

Dr. Cumhur Koca,

  1. Ankara Devlet Klâsik Türk Müziği Gençlik Korosu şefliği,
  2. Kütahya Belediye Konservatuarı ve korosunun kurulması ve eğitimi,
  3. Diyanet İşleri Başkanlığı Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunun Türkiye genelinden seçilmiş din görevlisi üyelerine; usul, makamsal musikinin Camii musikisine uygulanış biçimi ile ilgili nazari ve uygulamalı eğitim,
  4. Ankara Barosu Türk Sanat Müziği Korosu
  5. Ankara Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu şefliği,
  6. Resmi kurum ve kuruluşların oluşturduğu korolarda da repertuar ve nazariyat derslerine girmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok konser ve tanıtım çalışmalarında bulunmakta, Ankara Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda koro şefi olarak görev yapmakta, aynı zamanda ud çalmakta olan Cumhur Koca, evli ve iki çocuk babasıdır. Kaynak: cumhurkoca.com

Sonuç: 5 / 5. Oy sayısı: 1

Henüz oylama yapılmamış...