Aleko Bacanos

Aleko Bacanos, 1888 yılında Silivri’de dünyâya gelmiştir. Lâvtacı Lambo Efendi’nin oğlu, ud virtüözü ve besteci Yorgo Bacanos‘un ağabeyidir. Kemençeci Anastas dayısı, Kemençeci Todori ve Kemençeci Sotori kuzenleridir.

Müziğe küçük yaşlarında keman çalarak başladı. Kemençe çalmaya daha sonra başladı. Çeşitli gazinolarda çalıştı, o yıllarda plak dolduran ses sanatçılarına eşlik etti.

Paris, Berlin, Kahire gibi şehirlerde bulundu ve konserler verdi. Tipik bir piyasa kemençecisiydi. Bununla birlikte kemençeyi kendine özgü bir üslupla çaldı. Zamanında çok tutuldu ve plaklar doldurdu. 1915 yılında kanto ve şarkılardan meydana gelen Nevzad-ı Musiki adlı bir güfte dergisi yayımladı. Çeşitli makamlarda onüçe yakın bestesi vardır.

Deniz Kızı Eftalya Hanım için bestelediği Gel ey denizin nazlı kızı nuş-i şarab et adlı eseri en çok bilinenidir. Kemençeci Aleko Bacanos, 1950 yılında Türkuvaz Gazinosu’nda bir fasıl sırasında fenalaşarak ölmüş ve Kurtuluş’taki Aya Lefter Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Aleko Bacanos belgeseli

Bir yanıt yazın