Ali Rıfat Çağatay

1869 yılında İstanbul’da dünyâya gelen Ali Rıfat Çağatay; udî, çellist, kemençezen, bestekâr, yorumcu, eğitimci ve Türkiye Ulusal Marşı’nın ilk bestecisidir. Özel eğitim görmüş ve dönemin ünlü hocalarından da müzik eğitimi almıştır.

1. Dünyâ Savaşı yıllarında İstanbul’da kurulan ve İstanbul müzik tarihinde önemli yeri olan, Şark Musiki Cemiyeti’nin başkanlığını yapmış ve Türk Musikisi Ocağı adlı kurumu kurmuştur. 1914 yılında Darülelhan (Nağmelerin Evi) adıyla açılan devlet konservatuarının öğretim kadrosunda yer almış, Üsküdar Musiki Cemiyeti‘nde öğrenciler yetiştirmiş, 50 civarında beste yapmış ve müzik üzerine çok sayıda makale yazmıştır.

Mehmet Akif Ersoy‘un yazdığı ve 1921 yılında resmi marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nın ilk bestesini yapmıştır. Bu beste, 1924 yılından 1930 yılına kadar kullanılmış, daha sonra 1930 yılında Osman Zeki Üngör’ün bestesi ile değiştirilmiştir.

Udî Rıfat Bey adıyla da anılmış, şair Sami Rıfat Horozcu’nun ağabeyi, şair Oktay Rıfat Horozcu’nun amcası, Ali Cafer Çağatay’ın babasıdır. 1935 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın