F. Kaya Pınarses

F. Kaya Pınarses, 13 Mayıs 1948 yılında, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde dünyâya geldi. Babası Şakir bey (1908-1976), Annesi Düriye hanım (1926 – 1998) dır. Üç kardeşin ortancasıdır. (Ağabeyi İsmail, kız kardeşi Mükerrem). İlk okulu Milli zafer ilk okulunda, orta okulu da Bayramiç Orta okulunda tamamladı. 1964 yılında Eskişehir Astsubay Hazırlama okuluna girdi.

1966 yılında İzmir – Gaziemir’de Uçak bakım Teknik okulun da mesleki öğrenimini tamamladı ve ilk görev yeri, Ankara-Etimesgut oldu. 1975 yılında Eskişehir, 1980 yılında Malatya ve 1984 yılında da son tayini Balıkesir oldu.

1991 yılı Mayıs ayında vedâ etti ve Emekliye ayrılıp ticarete atıldı. Pek uzun sürmüyor ticaret hayâtı, bizim işimiz değil diyerek, özel radyo ve televizyonlarının açılmasıyla Balıkesir’de bir özel TV de yayın hayâtına başlıyor.

Önceleri teknik masa çalışmaları, reklâm ve program çekimleri yapıyor. Yayın yönetmeni, müzik – edebiyat canlı program hazırlama ve sunma derken, bir on yılını da böyle geçiriyor. Musîki, küçük yaşlarında başlayan bir tutkusuydu.

İlk ve orta okul yıllarında bütün şarkılar ezberindeydi. Dilinden hiç düşmez, arkadaşları arasında sesinin güzelliği bilinir ve çenesi hiç durmaz söyler gezerdi. 1967 yılında Ankara’da Milli kütüphanede musîki çalışmaları yapılmaktaydı. Oraya katıldı ve tenor sesiyle dikkati çekti. Bütün konserlerin değişmez solisti oldu. Daha sonra Türk Ocağı, Yenimahalle Halk Eğitimi Merkezi ve Hacettepe TSM Korolarında yer aldı.

Buralarda eğitim veren; Necâti Çağman, İlhan Sezgin, Sait Çağlar, Erol Sayan, Ali Rızâ Köprülüleroğlu, Yılmaz Yüksel, Ali Şenozan, Recai Özdil, Yusuf Gül, Cinuçen Tanrıkorur gibi hocalardan Musîki Nazariyatı, repertuar, tasavvuf musîkisi ve çok sesli musîki çalışmalarında bulundu.

F. Kaya Pınarses, Ankara müzik hollerinde sahne çalışmaları yaptı ve 1971 yılında profesyonelliğe adımını attı. İlk şarkısı o yıl Nilgün Ceyhan tarafından 45’lik bir plâkta yer aldı. Anadolu turnelerine katıldı ve pek çok şehirde konser verme imkânı buldu. Daha sonraları görev yaptığı Eskişehir, Malatya ve Balıkesir illerinde TSM Koroları kurdu, çalıştırdı ve musîkimizi genç nesillere aktarmada yardımcı oldu.

Bugün radyolarımızda, Devlet Korolarında çalışan ses ve saz sanatçısı kardeşleriyle gurur duymaktadır. Musîki ve Edebiyatı amatör bir rûhla hep birlikte sürdürmüştür. Şiirleri, Anadolu ve ulusal basında çıkmakta olan gazete ve dergilerde 40 yıldır yayınlanmaktadır. 150 civarında, muhtelif makamlarda şarkı bestelemiştir.

Bestelerinin bazıları T.R.T. denetleme kurulundan geçmiş ve muhtelif sanatçılar tarafından seslendirilmekte olup bazı besteleri de, bazı sanatçılar tarafından plâk – bant ve CD çalışmalarında yer almıştır.

F. Kaya Pınarses, 1972 yılında şaire Zehra Pınarses hanımla evlenmiş, bu evlilikten Beste (1973) isimli bir kızı, kızının evliliğinden de Eylül (2005) isimli bir kız torunu vardır. 2005 yılında İstanbul’ a taşınmış olup, sanat faaliyetlerini hâlen İstanbul’ da sürdürmektedir. MESAM ve SACEM üyesidir.

Bir yanıt yazın