Hrant Emre Kenkiloğlu

Hrant Emre Kenkiloğlu, 1901 yılında Adapazarında dünyâya geldi. İlk soyadı Emre’dir. Babası Marangoz Garabet Efendi’dir. Daha dört günlük iken gözlerini bir hastalık sonucu kaybetti.

1917 yılında ailesiyle birlikte Konya’ya, daha sonra da İstanbul’a geldi. Burada, adı bilinmeyen bir müzisyen tarafından kendisine bir ud alındı ve böylece musikiye başladı.

Önce kendi kendine çalışan Hrant, kemani Agopes, kemani Dikran ve udi Kikar’dan dersler alarak udunu ilerletti. Udi Hırant olarak anılmaya başlandı.

Henüz on yedi yaşındayken hicaz ve hüzzam makâmında yaptığı taş plak kayıtlarıyla ünü yayılmaya başladı. İstanbul’un çeşitli eğlence mekanlarında, saz heyetleriyle birlikte birçok sanatçıya eşlik ederek hayâtını kazandı.

1934 yılında ilk bestesini yaptı ve bestekar olarak da tanındı. En ünlü eseri “Hastayım yaşıyorum görünmez hayalinle” dir.

Hrant Emre Kenkiloğlu besteleri

Amerika, Rusya, Lübnan ve Yunanistan’a gidip oralardaki Ermeni gazinolarında çalıştı. 1950 yılında gözlerinin tedavisi için gittiği Amerika’da bir dizi konser verdi fakat tedaviden olumlu bir sonuç alamadı. Hrant Emre Kenkiloğlu, 27 Ağustos 1978 tarihinde, 76 yaşında İstanbul’da vefat etti ve Şişli Ermeni Mezarlığı’na gömüldü.

Hrant Emre Kenkiloğlu’nun, 20 Şubat 1971 tarihinde Erdinç Çelikkol‘un evinde yapılan kaydı

Udi Hrant 1. Bölüm

24 Şubat 1976 tarihinde yapılan kayıtları

Udi Hrant 2 .Bölüm
Udi Hrant 4.Bölüm(Son)

Bir yanıt yazın