Kadri Şarman

1943 yılında Sivas’ın Yıldızeli İlçesinde doğan Kadri Şarman, ilk ve ortaokul eğitimini babasının maarif memurluğu yaptığı Şarkışla ilçesinde tamamlamış, baş öğretmen Ali Faik Şarman 1958 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Tayin ve Terfi Şubesine tayin olunca, Ankara’ya gelmiştir.

Ankara Atatürk Lisesi’nden sonra 1969 yılında da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olmuş, 1966 yılında radyodaki üç yıllık müzik eğitiminden sonra, radyo sanatçısı olarak kadroya geçmiştir.

1993 – 1998 yılları arasında Türk sanat müziği şube müdürlüğü yapan Kadri Şarman, Türk sanat müziği ses sanatçılığını aralıksız devam ettirerek 2008 yılında Ankara Radyosundan emekli olmuştur.

Yurt içi ve yurt dışı konserleri yanında, beste çalışmaları da yapan sanatçımızın, T.R.T. repertuvarına girmiş, okunan pek çok eseri bulunmaktadır.

Kadri Şarman besteleri

Halen çeşitli amatör koroları çalıştırarak, yetiştirdiği yüzlerce öğrencisiyle musikimize hizmet etmektedir. 2015 yılında kurulan Türk Musikisi Federasyonu’nun kurucu üyelerinden biri olan sanatçımız, bu federasyonda başkan yardımcılığı görevini ve 42 yıldır koro şefliğini yaptığı Ankara Türk Müziği Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütmektedir.

T.R.T. Repertuvar kurulu ve icra denetlenme kurulu üyeliklerini de yapmakta olan sanatçımız, 1996 yılında Milliyet gazetesinin açmış olduğu Türk sanat müziği beste yarışmasında 4. lük ödülünü almış olup, evli, bir kız, bir erkek çocuk ve iki de torun sahibidir.

Bu yazıda 3 yorum var

  1. Mustafa Aydemir

    Kadri Şarman (Kadrinur Şarman) 2 yıldır Türk Musikisi Federasyonunu yürütmekte ve halen görevi başındadır.

  2. Zahit Günay

    Kadri Şarman beye selamlarımla. 05392789283

  3. Osman Saka

    Kadri bey bu alanda kendini ispat etmiş 5 – 10 sanatçıdan birisidir. Değerli bir sestir.

Bir yanıt yazın