Kaptanzade Ali Rıza Bey, hayatı ve eserleri

Kaptanzâde Ali Rızâ Bey

Hayâtı

Kaptanzâde Ali Rızâ Bey, Mecidiye Kruvazörü Süvarisi Mehmet Bey’in oğlu olan Ali Rızâ Bey 1881 yılında İstanbul’ da dünyâya geldi. Babası kaptan olduğu için “Kaptanzâde” olarak anılmıştır. Tahsilini İstanbul’ da yaptı.

İstanbul Gümrük Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştı. Daha sonra ayrılarak serbest hayatta gümrük komisyonculuğu yaptı. 8 Haziran 1923 yılında Cabir Vada’ nın kızı Hikmet hanım’la evlendi ve bu evlilikten çocukları olmadı.

Sanat hayâtı

Bestekârlığının yanında iyi bir aktör ve operet olan Ali Rızâ Bey, bestelediği “Macun okkası” ve “İstanbul efendisi” operetlerinde kendisi de rol aldı ve başarılı oldu. Ayrıca çok güzel “Karagöz ve Hacivat” orta oyunlarını oynatırdı. 1905 yılında kanun çalmasını öğrenerek musikiye başladı. Yüze yakın beste yaptı fakat kendini hep zirvede tutan fantezi şarkıları oldu.

İlk bestesi, Nihâvend makamındaki “Issız gecede ben hicranı düşündüm” adlı eserdir. Şarkıları arasında Nihâvend fantezi şarkısı “Yıldızların altında” şarkısı günümüze kadar tazeliğini korumakta olup, dans müziği olarak günümüzün Türk Hafif Müziği sanatçıları tarafından icra edilmektedir. Kaptanzâde Ali Rızâ Bey, 16 Şubat 1934 tarihinde konser vermek üzere gittiği Edremit’te, kalp krizi geçirerek hayata vedâ etmiştir.

Kaptanzâde Ali Rızâ Bey belgeseli

"1988" Kaptanzade Ali Rıza Bey "Sanat Gecesi"