Suat Sayın

Suat Sayın, 1932 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyâya geldi. Müziğe, 12 yaşında ud çalarak başladı. 1952 yılında Ankara radyosunda udi olarak göreve başladı. İlk bestesi olan “Gözlerimin yaşını silemiyorum” şarkısını, 1958 yılında yaptı.

1960 yılında radyodan ayrılarak ilk plağı olan “Postacı” şarkısını seslendirdi. İlk sahne çalışmasını 1967 yılında, Ankara Lunapark Gazinosu’unda yaptı.

1970 yıllarının gençleri, aşklarını Suat Sayın’ın; “Kollarında Öleyim, İçiyorum Bu gece, Parayla Saadet Olmaz, Zalimin Zulmü, Sevemez Kimse Seni, Gündüzüm Seninle, Yalan Gözlerin” gibi şarkılarıyla anlattılar…

Son bir albüm daha yapmıştı ve klip çekimi için hazırlık yapıyordu. Kendi albümünün hazırlıklarını sürdürürken, bir taraftan da öğrencisi Sadegül’ü yetiştiriyor, ona “Son eserim” diyordu.

Sadegül’ün albümünde, birlikte düet yapmışlardı ve unutulmaz bestelerinden birisi olan “Yolcu ve Arabacı”yı yeni yorumuyla seslendirmişti. Ne kendisine ait son albümü, ne de Sadegül’ün albümünün çıktığını görmeye, ne yazık ki ömrü vefa etmedi. Amansız hastalık, iki ay içerisinde O’nu sevenlerinden kopardı. Tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Servisi’nde hayâtını kaybeden Suat Sayın için, Şişli Camii’nde ikindi vakti tören düzenlendi. Suat Sayın’ın cenazesi, ikindi vakti burada kılınan namazın ardından, götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

Törene, Sayın’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra, çok sayıda sanatçı da katıldı. Törene katılan sanatçılardan Orhan Gencebay, “Hepimizin örnek aldığı bir isim ve çok güçlü bir müzisyendi. Kardeş gibi dostluğumuz vardı” dedi.

Muazzez Ersoy, “Çok değerli bir üstat, çok değerli bir müzisyen, çok önemli bir kayıp. O ölmedi, ölmeyecek. Hepimizin gönüllerinde yeri var. Şarkılarıyla, eserleriyle yaşayacak. Yeri doldurulmayacak bir insan” diye konuştu.

Adnan Şenses “Dostlarının ve sanatçı arkadaşların başı sağ olsun. Ben Suat Sayın’ın şarkılarıyla meşhur oldum. 47 yıl okudum. Şarkılarıyla, besteleriyle yaşayacak. Burada birçok ünlü arkadaşımızın olması lazımdı. Gönül isterdi ki, bütün arkadaşlarımız burada olsun. Biz sanatçılar vefasızız” dedi.

Suat Sayın besteleri

Bestelerinde Arap Müziği etkisinde kalan Suat Sayın, tema olarak da aşk üzerine çalışmıştır. Çok sesli ve dış kaynaklı müziğin öncülüğünü yapmasından dolayı, müzik otoriterleri eserlerini, arabesk olarak değerlendirmişler ve bu sebeple eserleri T.R.T. kurulundan geçmemiştir.

Zira eserleri incelendiğinde, makam ve usul bakımından çok ince motiflerle işlendiğini görmek mümkündür. Şarkılarının çoğunun, musikimizin çok kıymetli icracıları tarafından plak ve albüm yapmakta tercih ettikleri görülmüştür.

Şarkılarını, bazen bir tavernada dans müziği olarak, bazen de Türk sanat müziği repertuarlarında bulmak mümkündür. 7 Aralık 2006 tarihinde vefat eden Suat Sayın’ın Türk müziğindeki yerini inkâr etmek mümkün değildir.

Bu yazıda 2 yorum var

 1. Kenan Tavukcu

  Salih bey merhaba. Rahmetli Suat Sayın eserlerinin notaları varsa bizimle paylaşabilir misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Sâlih Bora

   Merhaba Kenan bey. Suat Sayın sayfasının sonundaki Suat Sayın Besteleri bağlantısını tıklarsanız, sitemde bulunan bestelerinin sayfası açılacaktır. Bu sayfada, tıkladığınız her şarkı sayfasının sonunda, ilgili eserin notasının bağlantısı bulunmaktadır.
   Saygılarımla.

Bir yanıt yazın