Süleyman Erguner

Süleyman Erguner, İstanbul, Çapa’da, 1957 yılında dünyâya geldi. Neyzen, bestekâr Süleyman Erguner’in torunu, neyzen Ulvi Erguner’in oğludur. Beş yaşından itibaren babası Ulvi Erguner’den ney ve musiki eğitimi almaya başladı ve bu çalışmalarını Ulvi Erguner’in 1974 yılında vefatına kadar sürdürdü.

1973 yılında, 16 yaşında iken, İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’ndaki Mevlevi-Sema Töreni’ne, 1974 yılında Konya’da yapılan “Mevlana Anma Törenleri”ne katıldı ve İsmail Dede Efendi‘nin Bestenigâr Mevlevi Âyini’ni icra etti.

1975 yılında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (T.R.T.) İstanbul Radyosu’nda “amatör sanatçı” sınavını kazanarak neyzen olarak çalışmaya başladı, yurt dışındaki ilk konserini Polonya’da verdi.

1978 yılında, İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi İcra Heyeti’nde göreve başladı. Aynı zamanda İstanbul Radyosu ve televizyon programlarında neyzenliğe devam ediyordu.

1976 yılında açılan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girdi ve mezuniyet sonrasında Ney, Türk Müziği Nazariyatı-Solfeji ve Müzikoloji öğretim üyesi oldu. 1981 yılında Marmara Üniversitesi Ticari ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi.

1985 yılında Y.Ö.K. tarafından, sanat çalışmaları kapsamında doçentlik ünvanı verildi. Marmara Üniversitesi’nde, Türk Müziği tarihi, teorisi üzerinde yüksek lisans (1991) ve doktora yaptı (1997). İstanbul Radyosu’nda ney sanatçılığı, Klasik Türk Musikisi ve Tasavvuf Musikisi koroları şefliğinin ardından, T.R.T. müzik dairesi başkanı oldu.

Süleyman Erguner kimdir

2006 yılında T.R.T.’den emekli olduktan sonra, Ney derslerini verdiği ve ney yapım çalışmalarını sürdürdüğü “Süleyman Erguner Ney Atölyesi”ni kurdu. 1975 yılından beri Türkiye ve çeşitli ülkelerdeki kültür, sanat faaliyetlerine katılmış, birçok konser vermiştir.

1981 yılından itibaren, Galata, Üsküdar Mevlevihanelerinde “Mevlevi–Sema” törenlerinin başlamasında gayret göstermiş ve neyzenbaşılık görevinde bulunmuştur. 1987 yılında Konya Mevlana Törenleri’nde neyzenbaşı olarak katılmıştır. Türkiye Yazarlar Birliği’nce “1997 Yılı Türk Müziği Sanatçısı” seçilmiştir.

Avrupa Birliği’nce düzenlenen “Uluslararası Ney Festivali”nin sanat ve idari direktörü olmuş, Kahire ve Tunus Müzik Enstitülerinde ney ve müzik teorisi dersleri vermiştir.

2007 Mevlana Yılı dolayısıyla “Süleyman Erguner Uluslararası Ney Topluluğu”nu kurarak, tarihte ilk olarak, 30’u aşkın neyzen ile neyin diğer ülkelerdeki sedalarını, ulusal ve uluslararası birlikteliğini konserle (CRR) sergilemiştir.

Beste, kitap çalışmaları ve yayımlarının yanında, birçok CD’si bulunmaktadır. 1986 yılından itibaren yayımladığı, 2 uygulama CD’li Ney Metodu, ney konusunda bir dünyâ kitabı olmuştur.

Ayrıca, Neyzen “Sülleyman-Ulvi” Erguner ve Rauf Yekta Bey kitaplarını yazmış ve yayımlamıştır. Yine, Ney literatüründe ilk ve tek olan Şah Ney CD’sini yayımlamıştır. Ses, kanun sanatçısı ve koro şefi Alev Erguner ile evli olup, Ulvi Murat ve Neycan adlarında iki çocuğu vardır.

Konser, CD – kitap çalışmalarının yanı sıra, “Süleyman Erguner Ney Atölyesi”nde, 30 yılı aşkın sürdürdüğü Ney yapımını, Ney ve Türk musikisi derslerini vermeye devam etmektedir. Kaynak: erguner.com

Süleyman Erguner belgeseli

SÜLEYMAN ERGUNER ve OĞUZ GEMALMAZ 22 Aralık 2016 KANAL B GÜNCE

Bir yanıt yazın