Abdullah Gündüz

Abdullah Gündüz, 1952 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyâya gelmiş, ilkokulu Mucur’da, ortaokul ve liseyi Ankara’da okumuştur.

1977 yılında Basın Yayın ve Halkla İlişkiler yüksek Okulu, Radyo ve Televizyon bölümünü bitirmiş, P.T.T. Genel Müdürlüğünde uzun yıllar P.T.T. Dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yapmış, daha sonra Türk Telekom Dergisini, Halkla İlişkiler Dergisini çıkarmış ve yazı işleri müdürlüklerini yapmıştır.

Abdullah Gündüz, şiir yazmaya ve müziğe, lise yıllarında Halkevlerinde başlamış, halk müziği başta olmak üzere folklorun hemen her konusunda araştırma, inceleme ve derlemeler yapmıştır.

Birçok Kırşehir türküsünü repertuarlara kazandırmıştır.

T.R.T. Ankara Radyosuna hafta da bir “Halk Müziğimizde Çeşitlemeler”, TESK – FM Radyosunda “Türküler Dolusu” ve Kanal A Televizyonunda “Can Cana” programlarını yapmıştır.

HAMOY Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği Başkanlığı ve Türk Telekom Tanıtım ve Reklam Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Dünyâ Eğitim Çevre ve Sağlık Vakfı Başkan Yardımcılığı ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği’nin as başkanlığını yapmıştır.

Halk müziği ve folklor içeren pek çok yayına hazır çalışması vardır. Yurt dışında pek çok ülkede halk müziği solisti olarak ülkemizi temsil etmiş ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu Basın Yayın Komisyonu Başkanlığını yapmıştır. Kaynak: musicopat.com

Bağa gel bostana gel - Orta Anadolu - Abdullah Gündüz

Bir yanıt yazın