Altan Demirel

Altan Demirel, 1950 yılında Amasya’da dünyâya geldi. İlk, orta, lise öğreniminin bir bölümünü Amasya’da okudu. 1977 yılında A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden (Eğitimde Psikolojik Hizmetler) mezun oldu. Ankara Özel Yükseliş Lisesind;e Rehber Öğretmen, Psikoloji Öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1982 – 1983 yıllarında, Gaziantep Özel Tip Cezaevinde Psikolog olarak çalıştı.

1989 yılında, Kültür Bakanlığından naklen T.R.T.’ye geçti.

1968 yılından itibaren bağlama sanatçısı olarak sahne ve TV programlarında birçok sanatçıya eşlik etti.

1974 – 1975 – 1976 yıllarında, Coşkun Güla’nın yönettiği daha sonra da Nida Tüfekçi‘nin devam ettirdiği, Halk Müziği topluluğunda çalışmalarını sürdürdü.

Uzun yıllar TV’de beğeniyle izlenen, “Bizden Size” programının devamlı saz grubunda yer aldı.

1968 yılında başladığı sahne çalışmalarının yanı sıra, Halkevleri Genel Merkezi, Folk – Tur, Asak – Tur gibi derneklerin Halk Müziği Topuluklarında saz çaldı ve şeflik yaptı.

Bir dönem A.Ü. DTCF Halk Bilimi Ana Bilim Dalında, Türk Halk Müziği dersleri verdi. Halk Müziğinin yanı sıra, Halk Oyunları çalışmalarını da sürdürdü. 10 bölge Halk Oyunlarını oynadı. Halk Oyunları ekipleriyle, çeşitli tarihlerde yurt dışında yapılan festivallerde, ülkemizi temsil eden ekipler içinde yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Halk Müziği Danışma Kurulu üyeliği de yapan Altan Demirel, T.R.T. Müzik Dairesi Başkanlığında, Türk Halk Müziği ve Oyunları uzmanı olarak da çalışmış ve aynı zamanda T.R.T. Türk halk müziği Denetleme ve Repertuar Kurullarında üye olarak da görev yapmıştır. Notaya alarak T.R.T. Türk halk müziği repertuarına kazandırdığı, 400 den fazla türkü ve oyun havası vardır.

Bir yanıt yazın