Halil Rıfat Aydemir

Halil Rıfat Aydemir, 1952 yılında Emirdağ’da dünyâya gelmiş, ilk ve orta okulu Emirdağ’da, liseyi Akçadağ Öğretmen lisesinde okumuştur.

Öğrencilik yıllarında, arkadaşları ile birlikte Emirdağ Folklor ve Yaşatma Derneğini kurmuş, öğretmenliği sırasında, folklor ve müzik çalışmalarında bulunmuştur.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini bitirmiş, Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu, müzik öğretmenliği kurslarına katılarak, 1990 yılında müzik öğretmenliğine atanmıştır.

Afyonkarahisar’da Musiki Cemiyeti’nin sanat müziği korosunda; ud, mızraplı ve yaylı tanbur ile, halk müziği koro şefliği yapmıştır.

Pınar Halaç ile birlikte, kaynak kişi olarak, Emirdağ türkülerini, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nın repertuarına kazandırmıştır.

Bu türküler: Sako Giyer Karadan, Çorabını Ördüğüm, Harmana Sererler Sarı Samanı, Önüne Kuşanmış Yandımdan Önlük, Ağızören Yönün Beri Bakıyor ve Yoğurt Çaldım Kazana’dır. Notaya aldığı Afyon ve Emirdağ türküleri, çeşitli kitap ve dergilerde yayımlanmıştır. Halil Rifat Aydemir, Emirdağ’da oturmakta olup, yöre kültür ve folklorunu araştırma ve tanıtma ile, Emirdağ oyunlarını disiplinize etme çalışmalarını sürdürmektedir.

Emirdag.Gen.TR (Özel) Halil Rıfat AYDEMİR --Önüne Kuşanmış

Bu yazıda bir yorum var

  1. Halil Rifat Aydemir

    Derleme ve bestelerini youtoube Halil Rifat Aydemir kanalından görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın