Ömer Şan

Ömer Şan, Muzaffer Sarısözen hocanın izinde çalışmaları ve şahsıma verdiği değerle, beni aile içinde ve her yerde her konuda yetiştirmeyi amaçlayan ağabeyim ve hocam Ömer Şan’ı da anlatmadan geçemeyeceğim. Bu işin eğitim ve öğretimle yani kültürle yapılmasının daha uygun olduğunu her defasında dile getirerek, yüksek okulu bitirmeme yardımcı olmuştur. Kendisine sağlıklı ve uzun ömürler dilerim.

Ömer Şan, T.R.T.’nin Türk halk Müziği Sanatçılarından biridir. Sesiyle, sazıyla, derleyip yazdığı notalarla, Muzaffer Sarısözen hocanın yolunda çalışmalar yapan Ömer Şan, 1945 yılında Sivas’ta dünyâya gelmiştir. İlk okulu ve sanat okulunu Sivas’ta, orta okulu Tokat’ta, Atatürk Orta Okulunda bitirmiş, 1958 yılında, Sivas Halk Evi’ne solist ve korist olarak başlamıştır.

Sesinin yanı sıra, halk müziğimizin; Darbuka, Kaval ve özellikle bağlama gibi çalgılarını, aynı yıllarda öğrenmiş ve çalmaya başlamıştır. 1963 yılında Sivas’ta bir müzik evi açan sanatçı, bu arada ilk 45’lik plağını okumak üzere İstanbul’a gelmiş, daha sonra plak çalışmaları ilgi gören sanatçı, devam ederek, 1965 yılında İstanbul’a temelli yerleşmiştir.

1965 – 1966 yılları arası İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği İcra Heyeti’nde görev yapmış ve burada, Adnan Ataman ve Yücel Paşmakçı gibi Türk halk müziğinin önemli hocalarıyla birlikte çalışma fırsatı bulmuştur. 1966 yılında, T.R.T.’nin açtığı sınavla, İstanbul Radyosu’na Stajyer Sanatçı olarak girmiş, 1969 – 1970 yılları arasında askerlik görevini Manisa’da yapmış ve 21 Mart 1971 tarihinde, solist ve korist olarak radyo görevine dönmüştür.

Davudi sesiyle (Bağlandı yollarım kaldım çaresiz, Bugün bayram günü derler, Karlı dağlar karanlığın bastı mı, Bir kararda durmayalım, Kalkın durnalar Van’dan çekilin gibi) birçok türküyü meşhur etmiştir. Birçok türkümüzün kaynak kişilerden olan ve Sivas’ta Tarakçı Osman namıyla tanınan, Osman Şan’ın oğlu olan sanatçı; 2 kız (Selda – Seda) ve 1 oğlan (Osman Nida) olmak üzere 3 çocuk babası olan Ömer Şan, 26 Mayıs 2010 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Ahmet Turan ŞanKaynak: turkuler.com

Ömer Şan- Dersini Almış da Ediyor Ezber(1994)

Bir yanıt yazın