Seyfettin Sığmaz

Seyfettin Sığmaz, 1921 yılında Erzurum’da dünyâya gelmiş ve ilkokulu bitirdikten sonra müziğe olan aşırı sevgisi sebebiyle tahsiline devam etmemiştir.

Onun küçük yaştaki tek sazı, kamıştan yapılmış dilli kavaldır. Sonradan temin ettiği bir zurna ile küçük yaşta düğünlerde ve çeşitli müzik topluluklarında sanatını icra etmeye başlamıştır.

1938 yılında Erzurum Ağır Bakım Silah fabrikasında (İş Ocağı) kurulan Bando takımında, Klarnet çalmak üzere işçi statüsünde işe alınmıştır.

İş ocağında, bando şefi Ast subay Muharrem bey’den nota dersleri almıştır. Böylece klarnet icrasını ve musiki nazariyatını ilerletmiştir.

1949 yılında Venedik’te yapılan uluslararası halk oyunları yarışmasına, Erzurum bar ekibinin müzisyeni olarak katılan Seyfettin Sığmaz, bu görev vesilesiyle Muzaffer Sarısözen‘le tanışmıştır.

Seyahat dönüşünde Sarısözen’in isteği üzerine, Ankara radyosu yurttan sesler korosuna saz sanatçısı olarak alınmıştır. Uzun zaman Muzaffer Sarısözen yönetimindeki yurttan sesler korosunda Mey, Zurna ve Klarnet Sanatçısı olarak görev yapan Seyfettin Sığmaz, en büyük sanat aşamasını bu sanat ve musiki yuvasında gerçekleştirmiştir.

1955 yılına kadar halk Müziği dalında çalışan Seyfettin Sığmaz, sonradan ilgi duyduğu Türk sanat müziği dalında da iyi bir icracı olduğunu ispatlamış ve 1955 yılından sonra kurum içi bir sınavda başarı göstererek, aynı Radyoda bu defa Türk sanat müziği topluluğuna katılmıştır.

1963 yılında geçici olarak Erzurum radyosunda müzik şefi olarak görev yapmıştır. Bu görevi esnasında, radyoda “Doğudan Sesler” korosunu yönetmiş, halk oyunlan demeği’nde faaliyet gösteren Türk sanat ve Türk halk müziği çalışmalarına katkıda bulunmuştur.

1974 yılında Ankara’da vefat edan Seyfettin Sığmaz, daima Türk halk müziği ve Türk sanat müziğini “et ve kemik gibi” ayrılmaz birer parça ve organizmayı teşkil eden bir bütün olarak gördüğü için, Erzurum yöresine ait oyun türkülerini ve mahalli kırık havaları titizlikle derleyip notaya almıştır. Kaynak: erzurumluyum.net

Bu yazıda 2 yorum var

  1. Sedat afşaroğlu

    Allah rahmet eylesin, ne güzel insanlardı hepsi. O tarihlerde Ankara radyosu muhteşem hocalarıyla bir ekoldü.

  2. Osman nuri BİTİM.

    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Bir yanıt yazın