Yaşar Aydaş

Yaşar Aydaş, 1936 yılında Trabzon’da dünyâya geldi. Babasının memuriyeti nedeniyle, ilkokulu Bolu’nun Göynük ilçesinde bitirdi. Ortaokulu da Çanakkale’nin Ezine ilçesinde başlayıp, Ankara Yıldırım Beyazıt Orta okulunda tamamladı.

Ortaokul yıllarında başlayan saz çalma tutkusu nedeniyle, lise’den ayrılmak zorunda kaldı. Halk müziğine bilinçli olarak, 1953 – 1954 yıllarında halkevlerinde Ferruh Arsunar’ın korosunda, bağlama çalarak başladı.

Daha önceleri Dr. Fethi Özgüllü’den bağlama, Ferruh Arsunar’dan nota dersleri aldı ve zamanla kendi kendini yetiştirerek, bu alanda söz sahibi olan kişiler arasına girdi.

1955 yılında vatani görevini yapmak üzere askere gitti. 1958 yılında terhis olduktan sonra, bir müddet serbest olarak çalıştı ve bağlama icracılığını daha da geliştirdi.

1959 yılında Ankara Radyosunda açılan sanatçı sınavını kazanarak, bağlama sanatçısı olarak kadroya alındı.

Yaşar Aydaş kimdir

Başta Muzaffer Sarısözen olmak üzere, değerli hocaların dikkatini üzerine çeken Yaşar Aydaş, kendini sevdirmesini bildi ve kısa zamanda icracılıktan yöneticiliğe geçti.

Muzaffer Sarısözen‘in birçok sanatçının yetişmesinde olduğu gibi, Yaşar Aydaş’ın da yetişmesinde de büyük emeği geçti.

1968 yılında saz grubu Başkanı olan Yaşar Aydaş, 1979 yılında da erkekler topluluğu şefliğine getirildi. Bir yıl sonra da, yurttan sesler topluluğuna Şef olarak atandı.

Ankara radyosu Türk halk müziği denetim kurulu üyeliği, T.R.T. müzik dairesi Türk halk müziği Denetleme ve repertuar kurul üyeliği görevlerinde bulundu.

T.R.T.’ye alınan stajyer halk müziği ses ve saz sanatçılarının, 8 ay süren kursunda da repertuar örnekleme derslerine girerek görev alan ve Ankara Devlet Konservatuarı folklor derslerine girmiş olan Yaşar Aydaş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın