Ayşe Birgül Yılmaz

Ayşe Birgül Yılmaz, 12 Temmuz günü dünyâya geldi.

11 yaşında Almanya’ya ailesinin yanına gitti. 5 yıl boyunca kaldığı Almanya’da memleket hasreti ile yanıp tutuştu ve 16 yaşında iken daha fazla dayanamayıp Türkiye’ye döndü.

Gurbette kaldığı dönemde duygularının yoğunlaştığını hisseden Ayşe Birgül Yılmaz, buna kayıtsız kalamadı ve duygularını dizelere dökmeye başladı.

İlk yazdığı şiiri olan ”Unutuldum”u dönemin yüksek tirajlı ve tek müzik dergisi olan “Hey”e gönderdi. Dergide yayınlanan şiiri, ünlü sanatçı Fatih Erkoç besteleyerek, kendi albümünde yer verdi ve bu şarkı Ayşe Birgül Yılmaz’ın geleceğinin şekillenmesinde önemli rol oynadı.

Unutuldum ile başarılı bir başlangıç yapan sanatçı, 1990 yılında kendisine “yılın şarkısı” ödülünü kazandıran; Zeki Müren ve Muazzez Abacı gibi dev sanatçıların plâk yaptığı Biz Ayrılamayız adlı şarkıyı yazdı.

Bu başarılardan sonra, onu kimseler durduramadı ve arka arkaya hit şarkılar yazmaya başladı. Fatih Erkoç, Sibel Can, Ebru Gündeş, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy ve Seda Sayan, eserlerini yorumlayan sanatçılardan bazılarıydı.

Bugüne kadar 300’e yakın şarkı sözüne imza atan Ayşe Birgül Yılmaz, bunun yanı sıra uzun yıllar Raks Müzik de birçok sanatçının süpervizörlüğünü yaptı. Universal ve Marşandiz Müzik Yapım’ın Edisyon Sorumluluğu ve yakın dostu Rafet El Roman’ın plak şirketi Rer Müzik’te prodüktörlük görevlerini üstlendi.

Şarkıları, Türkiye dışında da ses getirdi. Azerbaycan ın ünlü bestecilerinden Gövher Hasanzade ile çalışan Ayşe Birgül Yılmaz, 2005 yılında yazdığı Yüreğinin Götürdüğü Yere Git isimli şarkısı ile Azerbaycan’da adını duyurdu. Müzik hayâtının yanı sıra kitapta yazan sanatçının, O ve Biz ayrılamayız isimli 2 kitabı bulunmakta.
Kaynak: aysebirgulyilmaz.com

Bir yanıt yazın