Bengül Erdamar

İskenderun’da dünyâya gelen Bengül Erdamar, İzmir Gazi İlkokulu, İzmir Kız Lisesi, İstabnul Erenköy Kız Lisesi, İ. Ü. İktisat Fakültesi İşletme Maliye Bölümü’nü bitirdi.

İ. Ü. İşletme Fakültesi Yönetim – Organizasyon Anabilim dalında yüksek lisans yaptı.

1966 – 1993 yıllarında T.R.T. İstanbul Radyosu’nda prodüktör-spiker, 1973 yılından itibaren T.R.T. Televizyonlarında müzik, belgesel, yarışma, magazin, edebiyat programlarında sunucu – yapımcı, T.R.T. Antalya, İzmir, Ankara, Diyarbakır radyo ve televizyonlarında spiker ve öğretmenlik, İstanbul Radyosu’nda 1993 yılında başspiker, 1995 yılında da Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

1983 – 1998 yılları arasında İ.Ü. İletişim Fakültesi’nde radyo program yapımcılığı, diksiyon ve televizyon sunuculuğu derslerini verdi.

1976 ve 1991 yıllarında Kıbrıs, 1989 yılında Alman Yayın Kuruluşu W.D.R.’de görev yaptı. 1985 yılında İstanbul’da batik konulu kişisel sergisini açtı. 1994 yılında “En İyi T.R.T. Spikeri” ödülünü aldı.

Radyo Programcılığı adlı kitabı İletişim Fakültelerinde ders kitabı olarak okutulmaktadır. 1996 yılından bu yana Şişli Musiki Derneği’nin yönetim kurulu başkanıdır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, İ.Ü. İktisat Fakültesi Mezunları Derneği ve Mustafa Kemal Derneği üyesidir.

1998’den bu yana TRT İstanbul Televizyonu Yayın Denetleme Kurulu üyesi olan Bengül Erdamar, halen TRT Radyo ve Televizyonlarında sunuculuk, hocalık yapmakta ve TRT Yayın Denetleme Kurulu İstanbul Temsilcisi olarak görevini sürdürmektedir.
Prof. Dr. Cengiz Erdamar’la evlidir ve iki oğlu vardır.

Şairimiz ile ilgili olarak bu sayfadaki bilgileri paylaşan sayın Bülent Utin‘e teşekkürlerimle. Sâlih Bora

Bir yanıt yazın