Erdoğan Ünver

Saçların tarumar gözlerinde nem. Bu ünlü şarkının söz yazarı şair ve avukat Erdoğan Ünver de hakka yürüdü. Keşke bu değerli şairi tanımasaydım. O kadar sakin, tatlı bir kişiliği vardı ki sormayın.

Sözün kısası ağır başlı bir şairdi. Ankara barosunun değerli avukatlarından biriydi. Manisa’nın Soma ilçesinde 1927 yılında dünyâya gelmiştir. Baba tarafından Isparta’lı, ana tarafından da Soma’lıdır.

Soma Altıntaş İlkokulunu, Karşıyaka Ortaokulunu ve Lisesini bitirdi. Sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1962 yılında mezun oldu. Ankara barosuna kayıtlı serbest avukattı. Anne tarafından Şair Eşref’le, baba tarafından da uzun süre millet vekilliği yapmış olan, gazeteci yazar Kemal Turan ve bankacı yazar Turgut Akkaş’la akrabadır.

Edebiyat kültürünün gelişmesinde hocaları Fevziye Abdullah Tansel ve Nurullah Ataç’ın yardımlarını gördüğünü yazar. İlk şiirleri Manisa Spil isimli gazetede ve Cumhuriyet gazetesinin Genç Şairler sütununda ve çeşitli, dergilerde yayınlanmıştır.

Erdoğan Ünver kimdir

“Görme ve İşitme Yoluyla Eğitim” ve “Türk Birliği”dergilerinin yazı işleri müdürlüklerini yapmış olan Erdoğan Ünver, Eğitim dergisinin Sanat Sayfasını da yönetmiştir. 1950 yılında, Jülide Gülizar, Hüseyin Yurdabak ve diğer arkadaşlarıyla birlikte aylık Bahçe dergisini çıkarmıştır. Bu derginin yayın müdürlüğünü de rahmetli Erdoğan Ünver yapmıştır.

Şair Erdoğan Ünver, 1970 yılında “Yağmurla gelen Bahar” ve 2000 yılında da Yağmurla Giden Bahar” isimli iki şiir kitabı yayınlamıştır. İlk kitabındaki bazı şiirlerine ikinci kitabında da yer vermiştir. Şair ayrıca 1992 yılında Hüseyin Yurdabak ve Abdullah Satoğlu ile birlikte Bahçe Şairleri Antolojisini yayınlamışlardır. Şair, halk şiiri tarzında yazdığı şiirlerinde, Erünver mahlasını kullanmıştır.

24, 25 ve 26 Eylül 2003 günlerinde Denizli’de Oda Tiyatrosunda Egayder’in düzenlemiş olduğu Uluslar arası Sözlü Halk Geleneği sempozyumuna Abdullah Satoğlu ile birlikte katılmıştı. Bu sempozyum sonunda düzenlenen şiir dinletisinde okuduğu üç şiirden biri yukarıya aldığım ünlü şarkının sözleri idi. Şiir dinletisi bittikten sonra Köy Hizmetlerinin tesislerine geldik.

Tam uyumak üzere idim ki, kapı vuruldu, açtım sevgili Abdullah Satoğlu idi. “Tesisteki nöbetçi çay hazırlamış, hep beraber içelim” dedi. Abdullah Satoğlu, Erdoğan Ünver, Birdal Can Tüfekçi, Fatma Uçarlar ile çaylarımızı yudumladık. Duyduk ki sevgili Erdoğan Ünver, 25 Eylül 2004 günü hakka kavuşmuştur. Artık onun hüzün dolu şarkıları okunurken gözümüz dolacak.” Saçların Tarumar şarkısı ve onun şiirleri öksüz kalacak.
Ünal Şöhret Dirlik Kaynak: blog.milliyet.com.tr

Bir yanıt yazın