Hüsâmettin Elçi

Hüsâmettin Elçi, 1955 Yılında Bayburt’ta dünyâya geldi. İlk ve orta öğrenimini Bayburt’ta yaptı.

Miras Üniversitesi Maliye ve Krediler bölümünde Lisans tamamlayan Elçi, Yüksek Lisansını Newport Üniversitesinde İşletme alanında yaptı.

1977 Yılında İstanbul’un Pendik ilçesinde; Kereste, ambalaj ve inşaat sektörüyle iş dünyâsına girdi.

1990 Yılında bünyesinde, Turizm Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Akşam Liseleri, Sürücü Kursları, Dershaneler, Bilgisayar ve Yabancı Dil Kursuları olan (2011 yılında Türkiye’nin en iyi eğitim kurumu ödüllü) Elçi Eğitim Kurumları’nı, 2007 yılında ülkemizin on ilinde faaliyet gösteren Ulaştırma Bakanlığına bağlı Mesleki Eğitim Kurumlarını, 2009 yılında Türkiye’nin ilk Uzaktan Eğitim kurumlarından olan EgiTeam’ı eğitim sektörüne kazandıran Hüsâmettin Elçi, 2007 yılında turizm alanında, Duduzar Turistik Tesisleri’ni Pendik’te kurdu, ayrıca 2013 yılında Bilişim alanında net görüntü, 2016 yılında ise Mesleki Yeterlilik Kurumları’nı (MYK) faaliyete geçirdi.

1986 Yılında Pendik – Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kef. Koop. Başkanı, 1991 yılında Bayburt Kültür ve Yard. Derneği Başkanı, 1995 yılında Pendik Dolayoba Birleşik Esnaflar Odası Başkanı, 1996 yılında Pendik Kaymakamlık Dernek Başkanı, 1997 yılında Bayburt Eğitim ve Kültür Vakfı Gen. Bşk. Yrd, 1998 yılında Bayburt Uluslararası Dede Korkut Şenlikleri Yayla Beyi, ayrıca Türkiye Engelliler Vakfı, Pendik Sosyal Yard. Vakfı, Karadeniz İklim Kuşağı, Savata Federasyonu Mütevelli Heyetlerinde hizmet veren Hüsâmettin Elçi, Kaynarca Folklor Derneği, Bayburt Töre Derneği ve Anadolu Kültür Derneklerinde Şeref Başkanlığı yaptı.

1991 Yılında “Çilegah”, 2001 Yılında “Birkaç Mısraymış Meğer”‘, 2011 Yılında “Gecenin Rengi” adlı kitapları yayınlandı. Bir çok şarkının güfte yazarı olan Elçi, Türk Sanat Müziği alanında Söz ve Müziği kendisine ait 17 eserin bestekarıdır. Türk hat sanatına ilgisi ve çalışmaları olan Elçi, Dünyâ’da el yazısı fontuna sahip iki insandan biridir. Bunların birisi Mustafa Kemal ATATÜRK‘tür. Diğeri ise Hüsâmettin Elçi’dir. Hüsâmettin Elçi, evli ve 4 çocuk babasıdır.
Kaynak: husamettinelci.com

Bir yanıt yazın