Müzehher Güyer

Turhan Taşan tarafından yazılan “Kadın Besteciler” isimli kitapta, Müzehher Güyer hakkında yer alan satırlar şöyle: ”1923 yılında İstanbul Lâleli’de dünyâya gelen Müzehher Güyer’in annesi İclal Özerinç, babası tüccar Rifat Özerinç’tir.

İlk ve orta tahsilini İstanbul’da tamamlayan Müzehher Güyer, ilk müzik derslerini babasından almıştır. Babası ud çalar, ağabeyi Tahsin Özerinç ise, Batı Müziği ile ilgilenirmiş.

Evlerinde akşamları babasının udu eşliğinde kardeşleri ile şarkılar söylerlermiş. 1943 yılında açılan bir imtihanı kazanarak radyoya giren Müzehher Güyer, radyoda Mesud Cemil, Fahri Kopuz, Ruşen Kam, Veli kanık, Nuri Halil Poyraz‘dan usul, makam ve aruz dersleri almış.

1944 yılına Ekrem Güyer ile evlenen Müzehher Güyer’in oğlu Metin Güyer de Ankara Radyosunda ses sanatçısıdır. Müzehher Güyer radyodan emekli olduktan sonra Ankara’da ikamet etmekteydi. 4 Nisan 1998 cumartesi günü kanserden vefat eden Müzehher Güyer, Ankara’da Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verilmiştir.”

Müzehher Hanım birkaç şarkı bestelemiştir. Bunlardan en ünlüsü “Baharım ilk aşkım, son ümidimdin benim” sözleriyle başlayan hicaz makâmındaki şarksısıdır. Ayrıca birçok güfteye de imza atmıştır. Ali Erköse‘nin muhayyer kürdi şarkısı Viran olan kalbimde sevgilimi özlerim ve hüzzam şarkısı Ümitsiz bir bekleyiş hasreti var içimde güfteleri Müzehher Hanım’ a aittir.

Müzehher Güyer kimdir

Unutturamaz seni hiçbir şey

Sözünü ettiğim şarkıların hikâyesi ise şöyle: Ekrem Güyer 1944 yılında evlendikleri Müzehher Hanım’a duyduğu aşkı bu Nihâvend makâmındaki şarkı ile ölümsüzleştirir:

Unutturamaz seni hiçbir şey, unutulsam da ben
Her yerde sen, her şeyde sen, bilmem ki nasıl söylesem
Bir sisli hazan kesilir, ruhum eğer görmesem
Neşemde sen, hüznümde sen, bilmem ki nasıl söylesem.

Zamanında başta Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses olmak üzere pek çok sanatçı tarafından plâklara okunan ve çok ünlenen şarkı, bugün de hala dillerdedir, zevkle çalınıp söylenmektedir.

Ekrem Güyer, 19 Şubat 1954 tarihinde, Anakara Numune Hastanesinde üç gün yoğun bakımda tedavi görmesine rağmen, mide kanamasına yenik düşer. Müzehher hanım oğlu metin ile baş başa kalmıştır. O da eşini duyduğu özlemi bir şiirle anlatmaya çalışır:

Unutmadım seni ben, her zaman kalbimdesin
Aylar, yıllar geçti, söyle sen nerdesin
Anlaşıldı sen geri dönülmeyen yerdesin, sen geri dönmeyeceksin
Unutmadım, unutamadım seni ben, her zaman kalbimdesin.

Şiiri bir gün radyoevinde Müzehher Hanım’ın elinde gören Şekip Ayhan Özışık da bu sözlerden çok etkilenir ve karcığar makâmında besteler ve böylece de müthiş bir karcığar şarkı dünyâya gelmiş olur. Bu iki şarkı, birbirlerini çok seven Ekrem ve Müzehher Güyer’in sevdâlarını bugün de hâlâ yaşatmaktadır.

Bir yanıt yazın