Necip Artan

Necip Artan, 1340 (1924) yılında, güzel ve yeşil Bursa’mızın, şu an Nilüfer merkez ilçesine bağlı Fethiye mahallesinde (Fethiye köyü) dünyâya gelmiştir. Sosyal olarak faal olan Necip Artan, uzun seneler esnaf teşkilatının içinde, Tuhafiyeciler Derneği başkanlığı ile, Esnaf Dernekleri Birliği yönetiminde muhtelif zamanlarda görev almıştır.

Bursa 2. amatör kümede uzun seneler mücadele eden Bursa Gençlerbirliği futbol kulübünün kurucu üyelerinden olup, takımın genel kaptanlığını da yapmıştır. Türk musikisine değerli sanatçılar yetiştiren Bursa Türk Musîkisi Derneği yönetiminde de çeşitli zamanlarda yer almış ve bu derneğin konserlerinde, sunuculuk görevini üstlenmiştir.

Edebiyata olan merakı, şiir ve çeşitli küçük hikayeler yazmaya yöneltmiştir. Yerel basında zamanın gazeteleri olan; Hakimiyet, Millet, Doğru Hakimiyet, Bursa Hakimiyet gibi kuruluşlarda yazı ve makaleleri yayımlanmıştır.

29 Ekim 1976 tarihinde, Doğru Hakimiyet gazetesinde yayımlanan “Anılarda kalan 29 Ekimler” başlıklı yazısıyla, Türk Basın Birliği’nin açmış olduğu makale yarışmasında, “Cumhuriyetimizi en iyi anlatan yazı” olarak birincilik ödülü almıştır.

Bursa’yı çok seven Necip Artan, 1971 yılında Bursa’ya ithafen tamamı 40 mısra (10 Kıta) olan “Bursa güzeli” isimli bir şiir yazmış, ve bu şiir yine şehrimizde haklı bir isim ve yer edinen Erdinç Çelikkol tarafından, bestelenmiştir. Erdinç Çelikkol, Dr. Teoman Önaldı, Sabri Süha Ansen, Bahri Altıntaş ve Hasan esen gibi bestekarlar tarafından da şiirleri bestelenmiş olup, bu eserlerden beş tanesi, T.R.T. repertuarına kabul edilmiştir.

1970’li yılların ortalarında, yerel basında yayımlanmak üzere, günün sevilen şarkılarına hikayeler uyarlayan Necip Artan, daha sonra bunları kitap haline getirmiştir. Necip Artan, 21 Kasım 1984 günü, doğduğu ve severek yaşadığı “Yeşil Bursa”mızda hayâta gözlerini kapamıştır.

Bir yanıt yazın