Nihat Aşar

Nihat Aşar, 1928 yılında Eskişehir’de dünyâya gelmiş ve 2005 yılında İzmir’de vefat etmiştir. İlk ve ortaokulu İzmir’de okudu.

1946 yılında İzmir Atatürk Lisesi’nden, 1950 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Nihat Aşar, aynı yıl Ankara Valiliği’nde Kaymakamlık stajına başlamıştır.

1953 yılı başlarında, Eskişehir’e bağlı Mihalıççık Kaymakamlığı’na atanan Aşar, 1956 yılında ise Gerze İlçesi Kaymakamlığı’na atanmıştır. Üç yıl sonra Kızılay Genel Merkezi’nde Teşkilat ve İçtimai Yardım Müdürlüğü’nde çalışmaya başlamıştır. Görevi süresince çeşitli üst kademelere de yükselen Nihat Aşar, 1977 yılında kendi isteğiyle emekli olmuştur.

Şiir yazmaya lise yıllarında başlamış, Türkiye’de yayımlanan önemli birçok dergi ve gazete ile edebiyat ansiklopedilerinde kendisine ve eserlerine yer ayrılmıştır. 1961 yılında Kızılay dergisini çıkarmaya başlamış ve uzun bir süre de, derginin yazı işleri müdürlüğünü yürütmüştür.

Ayrıca İdarecinin Sesi, Mülkiyeliler Birliği, Çaba Sanat ve Sümerbank adlı dergi ve gazetelerin yayımlanması aşamasında çeşitli görevlerde bulunmuştur. Memuriyetinin ardından, bir süre Bulvar gazetesi Ankara Bürosu’nda, bir süre de Tercüman gazetesi İzmir Bürosu’nda çalışmış, yurtiçi ve yurt dışındaki çeşitli gazetelerde, edebi ve mesleki konularda makaleleri yayımlanmıştır.

“Ankara’daki Adam”, “Bir Dünyâ İstiyorum”, “Aydınlık” ve “Nasıl geçti habersiz” adlı dört şiir kitabıyla, bir inceleme kitabı vardır. Birçok şiiri bestelenmiş, plak ve kaset yapılmış, çeşitli ödüller almıştır. Özellikle Nasıl geçti habersiz adlı şiirinin, Teoman Alpay tarafından hicaz makâmında bestelenmesinin ardından, şiir büyük bir üne kavuşmuş, 1971 yılında Milliyet gazetesince, o yılın en sevilen şarkısı seçilmiştir.

Bir yanıt yazın