Nurettin Baykal

Nurettin Baykal, 1943 yılında, Mustafakemalpaşa’da 5 çocuklu Baykal ailesinin, ikinci çocuğu olarak dünyâya geldi.

1964 yılında Edebiyat Dersleri Öğretmeni olarak atandığı, İskenderun’daki çeşitli orta dereceli okullarda, öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.

1996 yılında emekli oldu ve bazı ulusal ve bölge gazetelerinin İskenderun Temsilciliği görevlerinde bulunarak, Hatay Basın Tarihi’nde yer aldı. Serbest nazımla yazdığı ilk şiirleri; Varlık, Çağrı, Emre, Ocak, Ajans Türk gibi sanat dergilerinde, çeşitli gazete ve antolojilerde yayınlandı. Nurettin Baykal, ölçülü nazımla da marşlar ve şarkı sözleri yazdı.

Ünlü besteci Avni Anıl‘ın yönetimindeki Musiki ve Note Dergisi’nin, 1972 yılında Türk Güfte Yazarları arasında düzenlediği yarışmada üçüncülük ödülünü kazanan ve Âmir Ateş tarafından bestelenen “Nasıl çalıp gittiniz gençliğimi seneler” adlı güftesi, Sanatçının T.R.T. Repertuarına alınan ilk güftesi oldu. Baykal’ın T.R.T. Repertuarında ve albümlerde çok sayıda bestelenmiş şarkı sözü bulunmaktadır.

Nurettin Baykal ayrıca, 1993 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği “Yılın En Sevilen On Şarkısı” yarışmasında, Ziya Taşkent tarafından bestelenen “Unutmak kolaysa önce sen unut” adlı güftesiyle, beşincilik ödülü kazandı. 1998 yılında hayâta gözlerini yuman sanatçının, Mehmet Cihat Baykal ve Beyazıt Bestami Baykal adında iki çocuğu vardır.

Bir yanıt yazın