Sedat Ergintuğ

Sedat Ergintuğ anlatıyor: 25 Şubat 1920 tarihinde İstanbul’da doğdum. 1941 yılında inşaat mühendisi oldum. Türk sanat musıkisine olan hayranlığım, beni bu musıki dalında meşgul olanların arasına sürükledi.

Onlarla dostluk kurmayı, en büyük şeref ve zevk saydım. Gün geçtikçe, his dünyâsının bu içli insanları, beni de kendi âlemlerine sürüklediler.

Netice olarak, 43 yaşından sonra güfte yazmak hevesine kapıldım. Yaptığım ilk denemeleri, yetkili gördüğüm dostlarıma gösterip, olumlu cevap aldıkça, şevke geliyordum.

Hoş, beni kırmamak nezâketi rol oynuyorsa da, ben kendimi avutabiliyordum.

Beni teşvik edenlerin başında; sayın Avni Anıl, sayın Cevdet Çağla, sayın Müfit Kuraner, sayın Sâdi Hoşses ve birçok kıymetli bestekâr dostuma burada teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Küçük bir hatıra kitabında topladığım güftelerim, dostlarımı sıkmazsa ne mutlu bana.

Beni bu yolda çalışmaya sevk edenlerin başında gelmesi bakımından, hocan sayın Avni Anıl’ın eleştirisi benim için çok değerli olduğundan, güftelerimin başında neşretmeyi şeref addettim. Kendilerine hassaten teşekkür ederim, hürmetlerimle. 26 Mayıs 1974 – Sedat Ergintuğ

Sayın Avni Anıl’ın eleştirisi

Başarılı sanatçı; eleştirileri samimi olarak değerlendiren, “amatör” heyecanını yitirmeyen kişidir bence. Sayın Ergintuğ, bu konuda tanıdığım en samimi kişidir ve bu vasıflı yönü ile güzele varabilmiştir. Dileğim odur ki; daha güzele, daha başarılıya varabilmesi için, bu güzel duyguları sürdürsün, dostlarına nice kitaplar sunsun ve samimi deyişlerini demet demet hazırlasın…

Evet Ergintuğ önce samimidir şiirde
Gönlü ne derse, onu döktürür kağıda
İzin verirseniz belirteyim, bir hayli de usta
Ergintuğ dostumu kutlarım.
1 Haziran 1974 – Avni Anıl

Bu sayfadaki bilgileri ve fotoğrafı paylaşan sayın Bülent Ütin‘e teşekkürlerimle. Sâlih Bora

Bir yanıt yazın