Seyhan Girginer

Seyhan Girginer, Urfa’da dünyâya geldi. Çocukluğu ve eğitim hayâtı Ankara’da geçti. 4 yıl el sanatları öğretmenliği yaptıktan sonra, kendini edebiyata ve şiirli bir dünyâya adadı.

Henüz bir ilkokul öğrencisiyken, çeşitli şiir yarışmalarında ödüller kazandı. Bu yeteneğini zaman içinde geliştirerek, ana teması aşk ve sevgi olan pek çok şiirler yazdı.

Uzun yıllar şiir denemeleri yaptıktan sonra, şarkı sözleri yazmayı denedi. Bu konuda, başta ses sanatçısı Metin Milli ve Zekai Tunca olmak üzere, bir çok ünlü bestekâr ve sanatçıdan destek aldı. İlk sözünü yazdığı “Pişmanlık” adlı şiirini Selahattin Altınbaş besteledi. Subay olan eşiyle Türkiye’nin çeşitli yerlerine gitti ve söz yazmaya devam etti.

Yapı olarak çok hassas ve çok duygusal olan Seyhan Girginer, “Gözyaşımda saklısın” isimli şarkı sözüyle, 1988 yılında “Yılın Söz Yazarı” seçildi. “Yağmur Gözlüm” adlı (bestesi İlgün Soysev‘e ait olan) şarkı ile birlikte “Milliyet Müzik Ödülleri” yarışmasında 2 adet yılın şarkısı ödülünü kazandı.

1989 yılında yine “Milliyet Yılın En Sevilen Sarkıları” yarışmasında, (bestesini Ziya Taşkent‘in yaptığı) “Gücüme gidiyor böyle yaşamak” ve (bestesini İlgün Soysev’in yaptığı) Öyle özledim ki sevgilim seni şiiriyle, 2 adet ödül kazandı.

Git gidebilirsen şarkı sözüyle, T.R.T. Müzik Ödülleri yarışmasında, yılın söz yazarı olarak, “Altın Kelebek” ödülünü aldı. Daha sonraki yıllar içinde pek çok önemli şarkıya söz yazdı. Bunların arasında “Dilek Çeşmesi” (Beste: Bilge Özgen) “Bilemedik” (Beste: Metin Milli) “Hülya gibi” (Beste: Namık Taşpınarlı) “Bir sana bir bana bir mutluluğa” (Beste: Atilla Kaya) “Gidişin ecel gibi” (Beste: İlgün Soysev) “Sen bambaşkasın” (Beste: Coşkun Sabah) “Sevdâ bahçesi” (Beste: Selami Şahin) “Yağmur gözlüm” (Beste: Selami Şahin) “Yıllar bahane değil” (Beste: Yıldırım Gürses) “Zambak zamanı” (Beste: Taner Şener) “Avuçlarım duada gözlerim yolda kaldı” (Beste: Yıldırım Gürses) gibi bir çok önemli esere söz yazarı olarak imzasını attı.

Seyhan Girginer, felsefe ve psikoloji konularında pek çok incelemeler yapmış, 1998 yılında “Sevdâya dair” isimli bir şiir kitabı yazmış ve tüm gelirini Mehmetçik Vakfı’na bırakmıştır. Kaynak: inleyennagmeler.com

Not: Bir süredir kanser ile mücadele eden Seyhan Girginer, bir hafta yoğun bakımda tedavi görmüş ve 11 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de vefat etmiştir.

Bu yazıda bir yorum var

  1. Mehmet kındap

    Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Bir yanıt yazın