Yaşar Nezihe Bükülmez

Yaşar Nezihe Bükülmez, 14 Ocak 1882 tarihinde Silivrikapı – İstanbul’da dünyâya gelmiş, 5 Kasım 1971 tarihinde İstanbul’da vefat etmiş ve İstanbul / Maltepe – Küçükyalı Mezarlığına defnedilmiştir.

Yaşar Nezihe Bükülmez anlatıyor: Silivrikapı’da, Baruthane Yokuşu üzerindeki Hünkâr İmamı Sokağı’ndaydı evimiz.

Evimizin yakınındaki dere kenarlarından papatya, ısırgan otu, deve dikeni, ebegümeci tohumları toplayarak aktarlara satıp, kazandığımın kırk parasını mahalle mektebinin hocasına, kırk parasını da kalfaya vererek bir süre okuma isteğimi doyurmak için çabaladım.

Fakat bu şekilde ancak bir yıl mahalle mektebine devam edebildim. Aldığım eğitim bu kadardır. Yaşamım süresince geçimimi sağlamamda büyük ölçüde yardımcı olacak dikiş, nakış bilgisini de, yine bu dönemde komşu kızlarından edindim.

Edebiyatı, aruzla şiir yazmayı da kendi kendime öğrendim.

Yaşar Nezihe Bükülmez kimdir

1896 yılında 14 yaşındayken Ahmet Rasim’in çıkardığı “Hanımlara Mahsus Malûmat” adlı kadın gazetesinde Leyla Feride imzasıyla yazılmış bir şiiri okudum, çok beğendim.

Ben de öyle şiirler yazmak istedim. Ve şiir yazmaya böyle başladım. İlk şiirlerimi Mazlume veya Mahmure takma adlarıyla yayımladım.

1901 yılında Terakki gazetesinde yazmaya başladım. “Hanımlara Mahsus Gazete”nin adeta daimi yazarı oldum.

“Sabah”, “Menekşe”, “Kadın Yolu” ve “Kadınlar Dünyâsı” gibi dergilerde de yıllarca şiirlerim yayımlandı. 1923 yılı Mayıs ayında, “Bir Mayıs” adlı şiirimi yazdım.

Aydınlık dergisinde yayımlandı. Dört dosya dolusu şiirlerim var. Yaşar Nazihe BükülmezKaynak: istanbulkadinmuzesi.org

Bu sayfadaki bilgileri paylaşan sayın Bülent Ütin‘e teşekkürlerimle. Sâlih Bora

Bir yanıt yazın