Abdullah Sözen

Bağlama sanatçısı Abdullah Sözen, 1956 yılında Kayseri Yeşilhisar’da dünyâya geldi.

İlk, orta eğitimini ve 1980 yılında da Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünü bitirerek, tüm eğitimini Ankara’da tamamladı.

Aynı yıl, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu Yetişmiş sanatçı sınavını, derece ile kazandı.

12 Eylül 1980 müdahelesinden sonra, bu koro faaliyete geçemeyince, 1982 yılında T.R.T. İzmir Radyosu Türk halk müziği Saz sanatçısı sınavına girdi ve kazandı.

1985 yılında, Ankara Radyosu Yurttan sesler Topluluğunda görevini sürdürdü. T.R.T. Ankara Radyosu, Türk halk müziği Gençlik Korosu kurucu hocaları arasında yer aldı.

Gazi Üniversitesi Türk halk müziği Korosu olarak, defalarca Türkiye birincilikleri aldı. “Türkü Türkü Türkiyem”, “Bir Nefes Anadolu” ve “Amatör Korolar” programlarında, Gazi Üniversitesi Türk halk müziği korosu olarak, 40 dan fazla TV programını yönetti.

Abdullah Sözen kimdir?

Bulgaristan, Yugoslavya, Romanya, Avusturya, Moldova, Almanya, Belçika, Hollanda, Norveç, İsveç, İsviçre, Danirmaka gibi ülkelerde ve yurt içinde ülkemizi, kültürümüzü tanıtıcı birçok konser ve TV programında yer aldı.

2000 yılında, Türk halk müziği Koro Şefi sınavını kazandı. T.R.T. çalışmaları yanında, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesinde, Türk halk müziği dersleri verdi ve 1985 yılından itibaren Gazi Üniversitesi Türk halk müziği çalışmalarını yönetti.

Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türk halk müziği ve Türk Halk Oyunlar Danışma Kurulu üyeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Türk halk müziği jüri üyeliği görevlerinde bulunmuş olan Abdullah Sözen, evli ve 3 çocuk babasıdır. Kaynak: abdullahsozen.com

Cirit havası - Abdullah Sözen

Bu yazıda bir yorum var

  1. Fevzi Duran

    Tebrikler. Muhteşem hocam. Varolun.

Bir yanıt yazın