Binnaz Çelik

Kemençe sanatçısı Binnaz Çelik, 1971 yılında İstanbul’da dünyâya geldi. İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, klasik kemençe ve kompozisyon bölümünden mezun oldu.

İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptıktan sonra, Marmara Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü’nde doktora eğitimini tamamladı.

T.R.T. İstanbul Radyosu, İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu, Timur Selçuk Orkestrası ve Kutsi Erguner tarafından kurulan Harem Topluluğu’nda, kemençe sanatçısı olarak görev yaptı.

Çeşitli gruplarla yurt içi ve yurt dışı festivallerinde konserler verdi ve albüm çalışmalarına katıldı.

Açık Radyo’da “Bin Tatlı Huzur” ve T.R.T.’de 2003-2005 yılları arasında yayınlanan, “Musıkiden Müziğe” ve “Müziğimiz Kültürümüz” programlarında yer aldı.

Orchestra della Toscana’nın, İtalya’da Cem Mansur yönetiminde verdiği konserlerde, Ayangil Ensemble ile solist olarak yer aldı. 2006 Mozart yılı etkinlikleri kapsamında Türk sazları eşliğinde yurt dışında sahnelenen, Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operasında kemençe sanatçısı olarak görev yaptı.

Halen Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda kemençe sanatçısı ve Haliç Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Binnaz Çelik, topluluk sanatçılarından Günay Çelik ile evli ve Ada adlı bir kız çocuk annesidir. Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

Bir yanıt yazın