Câhit Peksayar

Keman sanatçısı Câhit Peksayar, 18 Eylül 1928 tarihinde Fatih’te dünyâya geldi.

İlkokulun birinci sınıfındayken, Dârülelhan hocalarından olan Süleyman Süreyyâ Bey’den aldığı derslerle kemana başladı.

İkinci Dünyâ Savaşı’nın yarattığı tehlike sebebiyle İstanbul’un boşaltılması kararı alınınca, 1942 yılında ailesiyle birlikte Bursa’ya yerleşti.

Ortaokulu ve liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde ve Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladı. Askerliğinin ardından İstanbul’a yerleşti.

1952 yılından itibaren katıldığı Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde, Emin Ongan ile beraber çalıştı.

1953 yılında İstanbul Radyosu’na keman sanatçısı olarak atandı. 1958 yılından başlamak üzere Radyo’da önce Mesud Cemil‘in, sonra Prof. Dr. Nevzad Atlığ‘ın yönettiği Klasik Koro’da, fasıllarda, Küçük Koro’da ve solo programlarda keman çaldı.

1976 yılında, Devlet Korosu’nda birinci keman olarak başladığı görevini, emekliye ayrıldığı 4 Mayıs 1993 tarihinden sonra da, koro yönetimi tarafından yöneltilen davet üzerine, tamamen amatör bir hizmet anlayışıyla devam ettirerek, çeyrek yüzyıl aralıksız sürdürdü.

Çeşitli solistlerle ve Devlet Korosu’yla birlikte, Türkiye’nin altmış beş ilinde, ayrıca A.B.D., Kanada, Fransa, Almanya, Mısır, Tunus ve Cezayir gibi ülkelerde verilen konserlere katıldı.

Geniş repertuarı, sazına hâkimiyeti, öğreticilik gücü, bir baş kemancı olarak idarecilikteki sevgiye ve saygıya dayalı otoritesi, koral icraya ve soliste eşlikteki üstün performansı ve çizgi üstü sahne hâkimiyetiyle, klâsik müziğimizin icrasında özel bir yerin sahibi oldu.

Mesleğine ciddiyet ve saygıyla bağlılığını, son anına kadar hiç eksiltmediği çalışkanlığıyla güçlendirmesini bilmiş, espritüel ve saygın şahsiyetiyle süsleyebilmiş ender sanatçılardandı.

İlk evliliğinden Nurdan isimli bir kız evlât sahibi olan Câhit Peksayar, 14 Şubat 1973 terihinden beri, İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve ses sanatçısı, Tülûn Korman‘la evliydi. 1984 yılından itibaren, sanat kurulu üyesi olarak Koro’nun yönetimine katkıda bulunmuştur.

1980 yılında, İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’na keman öğretim görevlisi olarak atanan Câhit Peksayar, her iki kurumdaki görevini sürdürürken, 1 Nisan 2000 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucunda aramızdan ayrılmıştır.

CAHİT PEKSAYAR KEMAN TAKSİMİ ...

Bir yanıt yazın