Câhit Ünyaylar

Keman sanatçısı, koro şefi ve bestekâr Câhit Ünyaylar, 25 Ocak 1937 tarihinde Konya’da dünyâya geldi.

Altınçeşme Okulu’nda ilköğrenimini tamamladı. Türk müziğine olan tutkusu çok küçük yaşlarda başladı.

İlk müzik derslerini ilköğretim yıllarında, keman sanatçısı olan babası Tahir Ünyaylar’dan almaya başladı. Bu arada karma ortaokuluna da devam etti.

Müzik çalışmalarını geliştirmek üzere 1955 yılında Ankara’ya geldi. Ankara’da, Tanburi Sait Çağlar’dan müzik dersleri aldı. Müzik çalışmalarına devam ederken, aynı zamanda çeşitli aile gazinolarında keman sanatçısı olarak, ünlü sanatçılara eşlik etmeye başladı.

Zamanın ünlü ses sanatçılarından Nesrin Sipâhi hanımefendi, kendisine eşlik eden kemancısı Câhit Ünyaylar’ı, ünlü bestekâr Muzaffer İlkar bey ile tanıştırdı ve Ankara Radyosu sınavlarına hazırlanmasına vesile oldu.

Câhit Ünyaylar kimdir?

1957 yılında askere gitti. Askerliğini Siirt’de (12. Tümen Bando birliğinde ) yaptı. Mustafa Erses ile de askerlikte tanıştılar. (ve Ankara Radyosu’na da birlikte girdiler) 1960 yılında, açılan sınavı kazanarak Ankara Radyosu’na keman sanatçısı olarak girdi.

Ankara Radyosu’nda çok değerli hocalardan (Muzaffer İlkar, Rûşen Ferit Kam, Ferit Sıdal, Vecihe Daryal, Vedia Tunççelik gibi) feyz aldı.

Selahattin İnal ve Ali Erköse‘den aldığı derslerle, keman tekniğini geliştirdi ve nota dikte etmeyi de Arif Sami Toker hocadan öğrendi.

Ankara’da bulunan önemli gazinolarda (müzikhollerde – Köşk, Başkent, Gar ve Lunapark gibi) maistroluk (saz ve sahne şefliği) yaptı.

Sanat güneşi Zeki Müren, Behiye Aksoy, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Muazzez Abacı, Emel Sayın, Nesrin Sipâhi, Bülent Ersoy, Samime Sanay ve Muazzez Ersoy gibi ünlü Türk müziği sanatçıları ile birlikte çalıştı.

Ankara Radyosu’nda sayısız programlara katıldı ve birçok besteye imza attı. 1980 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu’na şef oldu. Koro, 1981 yılında (Ekim) ilk konserini verdi. Câhit Ünyaylar, Hacettepe Üniversitesi Türk Sanat müziği korosu’nu 20 yıl çalıştırdı ve bu arada birçok sanatçı yetiştirdi.

2001 yılında Ankara Radyosu’nda şef olan Câhit Ünyaylar, 2002 yılında emekli oldu. Ankara’da yaşamını sürdüren Câhit Ünyaylar, evli ve bir kız babasıdır. Ulvi Ruşen ÇevikKaynak: korhaber.com

Not: Câhit Ünyaylar, 25 Temmuz 2012 tarihinde vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın