Fâtih Ahıskalı

1976 yılında Antalya’da dünyâya gelen Fâtih Ahıskalı, 14 yaşında ud çalarak müzik hayâtına başlamıştır. Antalya Musiki Dernegi’nde ilk müzik derslerini alan sanatçı, 1993 senesinde İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarını kazanarak, İstanbul’a yerleşmiştir.

Konservatuar yıllarında; Mutlu Torun, Selahattin İçli, Alâeddin Yavaşca, İnci Çayırlı ve diğer çok değerli üstad hocalarla çalışma olanağı bulmuştur. Klasik Türk Müziğinin yanında, duyduğu her güzel melodiye ilgi duyan Fâtih Ahıskalı, konservatuar yıllarında ud hocasi Mutlu Torun’un da etkisiyle, Flamenko gitara başlamış ve Sefa Yeprem’den dersler alarak geliştirmiştir.

Akabinde, diğer telli enstrümanlar ve kullanıldığı müzik türleri üzerine çalışmalar yapan Ahıskalı; buzuki, cümbüş, perdesiz gitar, akustik ve elektro gitar gibi müzik aletlerini de çalmaya başlamıştır.

Bu araştırmacı yapısı, daha sonraki senelerde kendi müziğini oluşturma aşamasında bolca materyaller kazandırmıştır.

Konservatuar eğitimi esnasında Türkiye genelinde düzenlenen enstrumanist yarışmasında, ud dalında birinciliği kazanmıştır. Yine konservatuara devam ederken, 1997 senesinde “Yeni Türkü” gurubuna katılmıştır. Bu ekipte halen gurup üyesi olarak bulunan Fâtih Ahıskalı; ud, glissentar, buzuki, klasik gitar çalmakta ve vokal yapmaktadır.

Fatih Ahıskalı kimdir

1998 senesinde Kamil Erdem’in önderliğindeki, “Asia Minör” gurubuna katılmış ve Kamil Erdem’in daha sonra yaptığı hemen hemen tüm projelerde bulunmuştur. En son Kamil Erdem Quarted’le Odd Tango isimli albümde gurup üyesi olarak yer almıştır.

2000 senesinde, beş kıtadan toplanmış 32 icracıdan oluşan, “Atlas Ensemble” isimli projede, Berlin Flarmoni ve Concertgebau başta olmak üzere, bir çok Avrupa sahnesinde yer almıştır.

Bu süreçte, Kudsi Erguner ile tanışan Fâtih Ahıskalı, daha sonraları birkaç projede Kudsi Erguner’e eşlik etmiştir.

Gurup üyesi olarak görev aldığı Yeni Türkü’le çok sayıda dizi müziği ve belgesellerde icracı olarak bulunmuştur.

Sahne performanslarının yanında, stüdyo müzisyenliğini de hiç bırakmayan Ahıskalı, çok sayıda albümde yer almış ve telli sazlar konusunda önemli bir kariyer edinmiştir. 2007 senesinin sonuna doğru, Sezen Aksu’yla sahneye çıkmaya başlamıştır.

Fâtih Ahıskalı’nın müzik hayâtında sahne ve albüm olmak üzere çalıştığı sanatcılar: Yeni Türkü, Sezen Aksu, Asia Minör, Kudsi Erguner, Kardeş Türküler, Ajda Pekkan, Tarkan, Kenan Doğulu, Ayşegül Aldinç, Aşkın Nur Yengi, Burcu Güneş, Fahir Atakoğlu, Funda Arar, Ferhat Göçer, Sıla, Deniz Seki, Keremcem….

Çok sayıda ülkede gerek solist, gerek ekip üyesi olarak sayısız konserler vermiş ve bir çok etkinlikte bulunmuştur. İcracılığın yanında, eğitimci yanıyla da bilinen sanatçının yetiştirdiği çok sayıda öğrencisi vardır. Kaynak: fatihahiskali.com

Bir yanıt yazın