Günay Çelik

İstanbul devlet Türk müziği topluluğu sanat yönetmeni ve kânun Sanatçısı Günay Çelik, 1966 yılında Balıkesir’de dünyâya geldi.

İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na, Ruhi Ayangil’in kânun öğrencisi olarak girdi ve 1988 yılında mezun oldu.

İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. T.R.T. İstanbul Radyosu, İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu’nda kânun sanatçısı olarak görev yaptı.

2002 – 2004 öğretim yıllarında Haliç Üniversitesi’nde kânun dersleri verdi. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli festivallerde konser ve albüm çalışmalarına katıldı. 31. İstanbul Müzik Festivali’nde “Kânun Dörtlüsü” ile Hasan Ferid Alnar’ın On Saz Semaisi’ni seslendirdi.

2006 yılında Makedonya’da Türk müziği teorisi ve kânun sazının icrası üzerine düzenlenen workshop çalışmasına eğitmen olarak katıldı.

Halen Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda kânun sanatçısı ve İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Günay Çelik, topluluk sanatçılarından Binnaz Çelik ile evli ve Ada adlı bir kız çocuk babasıdır. Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

TRT NAĞME "SAZIYLA BÜTÜNLEŞENLER PROGRAMI"

Bir yanıt yazın