İhsan Özgen

İhsan Özgen, 1942 yılında Urfa’da dünyâya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kilis ve Ankara’da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Müzik ve resme erken yaşlarda başlayan sanatçı, üniversite yıllarında müziğe ağırlık verdi.

1967 yılında mezuniyetinin ardından, T.R.T. İstanbul Radyosu’nda profesyonel müzisyen olarak çalışmalarına başladı.

Yurt içinde ve diğer ülkelerde sayısız konserler verdi, seminerlere ve müzik festivallerine katıldı. Yaylı çalgılar için yazdığı müzikleri, Masterworks of Itri Meragi; Remembrances of Ottoman Composers; Legacy; Cantemir: Music in Istanbul Ottoman Europe around 1700 gibi uluslararası CD’leri ve LP’leri bulunan Özgen, müzik yaşamı boyunca resim çalışmalarını da sürdürdü.

Konserler için gittiği; Paris, Amsterdam, Boston, New York, Floransa, Berlin, Stockholm vd. şehirlerde sanat tarihi ve sanatçılar hakkında da araştırmalar yaptı. İstanbul’da ve yurt dışında birçok yerli ve yabancı resim sergisi ile ilgilendi.

Yusuf Katiboğlu, Nan Freeman, Zeynep Torun, Kasım Koçak, Erol Deneç, Nur Ataibiş, Erol Deran, Mehmet Refik Kaya’nın atölye çalışmalarını izledi, onlardan tavsiyeler aldı. University of Southern California (Santa Cruz) Etno müzikoloji Bölümü’nün daveti üzerine bir akademik dönem için ABD’ye gitti.

Türk Müziği teorisi dersleri ve seminerler verdi, Kantemiroğlu başlıklı konsere solist olarak katıldı. Bu konserin CD’si 2004 yılında Goldenhorn etiketi ile yayımlandı. Aynı üniversitenin Resim Fakültesi’nde atölye çalışmalarında bulundu. Bir süre Prof. Ali Alpaslan’ın hat dersine devam etti. Niyazi Sayın ve Feridun Özgören’in ebru çalışmalarını izledi.

İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyesi olan İhsan Özgen, müzik tarihine geçen çalışmalarının yanı sıra; hat, ebru, minyatür ve Türk süsleme sanatlarından etkilerle resim yapmaya devam etmektedir.
Kaynak: ykykultur.com.tr

İhsan Özgen, kemençe taksimi

Bir yanıt yazın