Murat Aydemir

23 Ekim 1971 tarihinde Almanya’da dünyâya gelmiş olan tanbur sanatçısı Murat Aydemir, 1982 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girmiş, Necip Gülses‘le tanbur çalışmış ve 1992 yılında Çalgı Eğitimi bölümünden mezun olmuştur.

1989 yılında Necdet Yaşar‘ın yönetimindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda bir yıl misafir sanatçı olarak çalışmıştır.

Kemençe sanatçısı Derya Türkan ile birlikte yaptıkları klasik saz eserlerinden oluşan, “Ahenk Volüm 1” (1997) ve “Ahenk Volüm 2” (2006), A.B.D.’de Golden Horn, Türkiye’de Kalan Müzik tarafından yayınlanmıştır.

İkili, 2003 yılında Almanya’da ve 2005 yılında A.B.D.’nin California eyaletinde sekiz konserden oluşan iki turne yapmıştır.

2002 yılında ney sanatçısı Salih Bilgin ile klasik saz eserleri ve taksimlerden oluşan “Neva” adlı albümü, Türkiye’de Kaf Müzik tarafından, A.B.D.’de Golden Horn plak şirketi tarafından yayımlanmıştır.

Murat Aydemir kimdir

İkili, 2006 yılının Ocak ayında Washington’da Smithsonian Institution’da gerçekleştirilen “Osmanlı kaftanları” sergisinde üç konser vermiş, son albümleri “Neva 2”, Kaf Müzik tarafından 2009 yılında yayımlanmıştır.

Cengiz Onural ve Derya Türkan ile beraber, 1997 yılında kurdukları “İncesaz grubu” ile, Eski Nisan, İkinci Bahar, Eylül Şarkıları, İstanbul’a Dair, Mazi Kalbimde, Elif, Kalbimdeki Deniz ve Yollar isimli sekiz albümü bulunmaktadır.

Bu albümlerde, İncesaz grubunun müziklerini yaptığı pek çok TV dizisi ve belgeselde, beste çalışmalarını değerlendiren sanatçı, aynı zamanda lavta da çalmaktadır.

Sanatçının, 2008 yılında kendi adını taşıyan “Murat Aydemir Solo” albümü ve 2011 yılında ikinci albümü “Murat Aydemir Trio” Kalan Müzik’ten yayımlanmıştır. Sanatçı bu albümde, Volkan Hürsever (kontrabas) ve Reza Samani (tombak) ile çalışmıştır.

Türk müziği makamları üzerine yazdığı Makam Guide isimli ingilizce kitap, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ajansı tarafından yayımlanmıştır.

Aynı eser, Το τουρκικό μακάμ adıyla Fagotto Books Yayıncılık tarafından, 2012 yılında Yunanca, Makam Rehberi adıyla Pan Yayıncılık tarafından Türkçe olarak 2013 yılında yayımlanmıştır.

Sanatçının çellist Çağ Erçağ ve duduk sanatçısı Ertan Tekin ile birlikte yaptığı “Itrî & Bach” adını taşıyan albümü, 2013 yılında Kalan Müzik’ten yayımlanmıştır.

1990 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda çalışmalarını sürdüren ve koronun yurt içi ve yurt dışı konserlerinde solist olarak görev yapan Murat Aydemir, Esra Ertüre Aydemir ile evlidir (2004). Kaynak: murataydemir.com

Bir yanıt yazın