Murat Sâlim Tokaç

Günümüzün önde gelen ney ve tanbur icracılarından biri olarak kabul edilen Dr. Murat Sâlim Tokaç, 1969 yılında Kırıkkale’de dünyâya geldi.

1986 yılında girdiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu.

Kendisi de neyzen olan babası Dr. Turgut Tokaç tarafından 5 yaşında ud ve ney‘e başlatıldı.

Türk Müziğini her yönüyle babasından öğrendi. Murat Sâlim Tokaç, 11 yaşındayken T.R.T. Ankara Radyosu sanatçısı Selçuk Sipahioğlu‘ndan kısa bir süre Tanbur dersleri aldı. Bu derslerden sonra hem ney, hem tanbur tekniğini büyük sanatkârları dinleyerek kendi kendine geliştirdi.

1991 yılında kurulan Kültür Bakanlığı Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’na ney ve tanbur sanatçısı olarak atandı. Yurt içinde verdiği solo konserlerin yanısıra, koroyla ve özel topluluklarla çok sayıda konsere katıldı.

Murat Sâlim Tokaç hayâtı

Değişik tarihlerde Cinuçen Tanrıkorur‘la beraber ve ferdî olarak Belçika, Hollanda, İtalya, Fransa ve A.B.D.’de konserler verdi.

1995 yılında Le Chant du Monde tarafından Fransa’da yayınlanan “Fasıl” adlı CD’de Cinuçen Tanrıkorur ve Fahrettin Yarkın‘la birlikte solo ney ve tanbur çaldı.

1998 yılında Samsun ilinde KASİAD (Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği) öncülüğünde, seçkin bir jüri tarafından yapılan değerlendirmede yılın “Müzik Adamı” seçildi ve ödül aldı.

2000 yılında “Gençlik Hülyâları” isimli solo albümü Beyza Müzik tarafından yurt içinde yayımlandı. Tokaç, koro ve topluluk çalışmalarının yanısıra, Türk Müziği konserlerinde pek rastlanmayan sadece saz eserleri repertuarından müteşekkil konserler vermeye başlamış ve saz solistliğine yönelmiştir.

Dr. Murat Sâlim Tokaç, solo konserlerinde saz tekniğini ön plâna çıkaran eserlere özellikle yer vermektedir.

Şu anda Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda uzman sanatçı olarak çalışmakta ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Mikrobiyoloji doktorası yapmaktadır. Dr. Murat Sâlim Tokaç, evli olup bir çocuk babasıdır.

Murat Salim Tokaç - Sûzidil Saz Semâîsi - Beste : Cinuçen Tanrıkorur / Gençlik hülyâları
Murat Salim Tokaç - Bayati Sazsemaisi

Bir yanıt yazın