Ümit Gürelman

Ney sanatçısı Ümit Gürelman anlatıyor: 1978 – 1985 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Mûsikisi İcrâ Heyeti’nde görev yaptım.

1986 – 1990 yılları arasında Adapazarı Belediye Konservatuarında öğretim görevlisi olarak çalıştım.

Sanat hayâtında bugüne kadar bir çok amatör ve profesyonel sanatçı yetiştirdim. Başta Amerika ve Japonya olmak üzere, 20 ülkede konser ve festivallere katılarak, birçok plak, kaset ve CD’de görev aldım.

T.R.T. İstanbul Radyosu İcrâ Denetim Kurulu ve Türk Tasavvuf Mûsikisi Repertuar Kurulu üyelikleri yaptım. T.R.T. Repertuarında, 18 eserim var. 83 şiirim değişik bestekârlar tarafından bestelenerek, T.R.T. Repertuarına kabul edildi.

Rübâi, şarkı güftesi, ilâhi, târih, kıt’a, yergi ve özdeyiş gibi türlerde olmak üzere, üçyüzün üzerinde şiirim, 2001 yılında Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları tarafından “Bu Yolda Kırk Yıl” adı altında kitap olarak bastırıldı.

2003 yılında Osman Nûri Özpekel tarafından derlenen ve kendime âit yirmi bestem, yüzden fazla bestelenmiş şiirim ve sanat hayâtımı anlatan “Şiir Şarkı Ney Sesi Bir Aşkın hikâyesi” isimli Kitap – CD yayınlandı. Hamparsum notası ile ilgili, henüz basılmamış bir eserim de vardır.

Bugün ülkemizde bu notayı en iyi bilen birkaç isimden biriyim. Bugüne kadar çeşitli yurt içi ve yurt dışı konserlere katıldım, birçok CD çalışmasında korist ve solist olarak yer aldım. Kaynak: trt.net.tr

Bir yanıt yazın