Yavuz Akalın

Yavuz Akalın, 1965 yılında Kütahya’da dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise tahsilini Kütahya da tamamlamış, 1983 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda yüksek öğrenimine başlamıştır.

Konservatuar’da neyzen Niyazi Sayın‘la meşk etmiş, daha sonra İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosuna sanatçı olarak atanması dolayısı ile, E.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na yatay geçiş yaparak, yüksek öğrenimini burada tamamlamıştır. Burada, Mehmet Kutlugün’den kanun dersleri de almıştır.

Müziğe 9 yaşında, kanun ve kemençe çalan babası Mimar Erhan Akalının teşvikleriyle başlamış, ilk olarak Şemseddin Güveyden ney dersleri almış, rahmetli neyzen Aka Gündüz Kutbay‘la 1 sene kadar meşk etmiştir. İstanbul’da bulunduğu süre içinde; Bekir Sıdkı Sezgin, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Necdet Yaşar ve İhsan Özgen‘den istifade etmiştir.

1992 – 1994 yılları arasında D.E.Ü. müzikoloji bölümünde, 1995 – 1999 yılları arasında da E.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda ney dersleri vermiştir.

1987 yılında Tunus’ta, 1991 yılında Tanrıkorur Saz Topluluğu ile Amerika’da (Maryland, Philedelphia, Baltimore), çeşitli sema toplulukları ile Almanya (Münih – 1995), Portekiz (Lizbon – 1999), Japonya (Tokyo – 2000), Kore (Seul – 2000) ve Çin (Pekin, Shangai – 2001) sema törenlerine katılmıştır.

2000 yılında Taiwan’ın başkenti Taipe’de yapılan, Asia Pacific Traditional Arts Forum’a katılmış ve üniversitede dersler vermiş olan Yavuz Akalın, evli ve Gülce adında bir kız evlat babasıdır. Kaynak: facebook.com

Bir yanıt yazın