Ahat Uruk

1965 yılında Sivas’ta dünyâya gelmiş olan Türk sanat müziği ses sanatçısı Ahat Uruk’un, baba adı Nihat, anne adı da Meliha’dır. İlk ve orta dereceli okulları Sivas’ta tamamlamıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’ndan, 1986 yılında mezun olmuş, başta; Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Bekir Sıdkı Sezgin, Necdet Varol, Erol Deran, İnci Çayırlı ve Yalçın Tura gibi birçok müzik ûstadından yararlanmıştır.

Ahat Uruk, 1982 yılından itibaren T.R.T. İstanbul Radyosunda Erkeler Topluluğu, Klasik Koro ve Tasavvuf Topluluğunda görevler almıştır.

Konservatuar yıllarında, Kültür Bakanlığı görevleri ve Türk haftaları dolayısıyla; Amerika, İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, Kuveyt, Dubai, Abudabi ve Katar gibi çeşitli ülkelerde konser ve gösterilere katılmış, 1987 yılında T.R.T.’nin açtığı sınavla İzmir Radyosu’na girmiştir.

20 senelik sanatçılığı süresinde, kurumun düzenlemiş olduğu birçok konser ve programlarda görevler almış, olağan üstü ses güzelliği ve icra kalitesiyle, milyonlarca müzik severin gönlünde taht kurmuş olan Ahat Uruk, genç yaşında amansız hastalığa yenik düşerek, 15 Eylül 2007 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Kaynak: ahaturuk.com

Bu yazıda 2 yorum var

  1. Nurşen Özkandemir

    Ne mutlu bana ki gençlik zamanlarından itibaren şarkılarını dinledim. Vefatını çok sonra öğrendiğim Ahat Uruk’un ruhu şad olsun. Saygıdeğer Selahattin İçli hocamız da ne güzel bir eser vermiş. İkinizi de seviyorum.

  2. Muzaffer Tanseli

    Çok genç yaşta kaybettik değerli üstadımızı çok severdim kendisini. Allah gani gani rahmet eylesin nurlarda yatsın.

Bir yanıt yazın