Ahmet Özhan

Türk sanat müziği ses sanatçısı Ahmet Özhan, 1950 yılında babasının görevi gereği bulunduğu Urfa’da dünyâya gelmiş, memuriyet sebebiyle ilk ve orta tahsilini muhtelif il ve ilçelerde yapmıştır.

İlk müzik terbiyesini ailesinden almış, daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Mûsikî Cemiyeti’nde değerli hocası Emin Ongan ile müzik tahsilini tamamlamıştır.

Çok çeşitli sahne ve plak çalışmalarıyla devam ettirdiği müzik hayâtı, 1981 yılında İstanbul Radyosu’ndaki sanatçılığı ile sürmekte iken, 1991 yılında kurulan Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na Genel Yönetmen olarak atanmıştır.

1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almış, Hacı Arif Bey, Aliş ve Hâfız Yusuf Efendi gibi müzikal belgesel filmleri çevirmiş, Singapur’da yapılan Asya Müzik Festivali’nde ülkemizi temsil etmiştir.

1980 yılından beri iştirak ettiği Konya Mevlânâ İhtifalleri, 1984 yılından beri yer aldığı İstanbul Festivali, Güldeste isimli klasik ve tasavvuf müziği konserleri, Tokyo’dan San Francisco’ya kadar pek çok yurt dışı ve sayısız yurt içi konserleri ile, müzik birikimlerini sanat severlere sunmuştur.

İcracılık ve televizyon programı dalında sayısız ödüller almış, genel yönetmeni ve solisti olduğu toplulukla; Âteş-i Aşk isimli beş CD’lik tasavvuf müziği albümü, padişâh bestekârların eserlerinden oluşan bir CD ve yine İlâhiyat-ı Kenân isimli bir tasavvuf müziği albümü yapmıştır.

2002 Yılında Rüya isimli Türk Sanat Müziği albümü çıkartmış, özel bir televizyon kanalında dört yıl süreyle “Şarkılar Seni Söyler” isimli bir müzik programının yönetmenliğini, sunuculuğunu ve solistliğini yapmıştır.

Türk kültürünün değişik öğelerinin bir arada sunulduğu, Lirik Tarih ve Hoşgörü İmparatorluğu isimli müzikli gösterilerin hazırlanmasında yer almış, toplulukla birlikte ve solist olarak konserlerine katılmıştır.

Türk klasik ve tasavvuf müziğinde, müzik çevrelerinin takdirlerine ulaşabilmiş olmanın kıvanç ve mutluluğunu yaşayan, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Yönetmeni ve Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan, evli ve Özgül ile Özcan isimli iki çocuk babasıdır.
Kaynak: ahmetozhan.albumleri.com

Ahmet Özhan sanat hayâtını anlatıyor

Eksi10 - 53. Bölüm - Ahmet Özhan

Bir yanıt yazın