Âsım Yücesoy

Sanatçı bir ailenin bireylerinden olan; ses, grafik ve resim sanatçısı Âsım Yücesoy, 1930 yılında Amasya’da dünyâya gelmiştir.

İstanbul İleri Türk Müziği Konservatuvarlarında Türk sanat müziği dersleri almış, 1949 – 1953 yılları arasında matbaacılık okulunu bitirmiş ve İstanbul Radyosu Türk sanat müziği ses sanatçılığı sınavını kazanmıştır.

Müzik çalışmalarına Ankara Radyosu’nda devam etmiş, bu arada katılmış olduğu bir yarışmada, ülkemizi tanıtıcı afişi ile derece almış olan Âsım Yücesoy, Almanya’dan aldığı bir teklif üzerine Hamburg’a gitmiştir.

Daha sonra Frankfurt Staatlicee Kunst Schule’nin resim ve grafik bölümlerini derece ile bitirmiş, 1963 yılında Prof. Kario Ruppert atölyesinden mezun olmuştur.

Âsım Yücesoy kimdir

Hocasının organize ettiği ilk sergisini, Frankfurt’ta Şehir Sanat Galerisi’nde açmış, Frankfurt ve Berlin’de grafik sanatçısı olarak çalışmış, Viyana’da da ihtisas yapmıştır.

Frankfurt’ta Pablo Picasso ile tanışmış ve büyük sanatçı tarafından Paris’e davet edilerek, özel şatosunda kendisini daha yakından tanıma şansına erişmiştir. En büyük özelliği, model kullanmaksızın sadece hayal gücünü kullanarak çalışması olan Âsım Yücesoy, ülkemizin pek çok yöresinde kişisel sergiler açmıştır.

Ayrıca; Amerika, Newyork, Washington’da ve diğer birçok ülkelerde de sergiler açan sanatçı, müzik çalışmalarının yani sıra, kişisel atölyesinde öğrencileri ile birlikte yoğun şekilde resim çalışmalarını sürdürmüştür.

Bir yanıt yazın