Aysun Gültekin

Türk halk müziği ses sanatçısı Aysun Gültekin, Erzurum’un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde dünyâya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini burada, lise öğrenimini ise, Ağrı Kız Meslek Lisesi’nde tamamlamıştır.

T.R.T.’nin açmış olduğu radyo sınavlarını kazanarak 1982 yılında T.R.T. Erzurum Radyosu’nda göreve başlamış, 1992 yılında T.R.T. İstanbul Radyosu’na tayin olmuştur.

2008 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından, Türk müziği dalında yılın sanatçısı seçilmiş; yabancı Damat, Köprü, Kurtlar Vadisi Irak ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinde türküler seslendirmiştir.

2008 yılında; Anadolu Ninnileri, Türkü Türkü Türkiye’m, Güldeste Uzun Havalardan Seçmeler, 2010 yılında İl il türküler ve Mektup türküleri isimli albüm projelerinde yer almıştır.

T.R.T. stüdyolarında gerçekleştirdiği bazı türkü kayıtları da “Bala Sarhoş” adıyla T.R.T. tarafından albüm olarak yayımlanmıştır.

Aysun Gültekin

Aysun Gültekin, türküleri doğru yorumlayan, kendine özgü edası ve sesinin derinliği ile Türkiye’nin son 50 yılda yetiştirdiği en iyi kadın Türk halk müziği icracılarındandır.

Erzurumluyum, dadaş kızıyım. 1981 yılında Erzurum’da açılan radyo imtihanlarına girdim. 18 yaşındaydım. 27 yıl olmuş. T.R.T. benim okulum oldu.

Alaylıyım. Nota bilmiyordum, alt yapım hiç yoktu. Esat Kabaklı gibi T.R.T.’de görev yapan çok büyük sanatçılar benim hocam oldu.

– Sizin gibi büyük bir sesin müzik piyasasında bir tane bile albümü yok, neden?

Dışarısı beni hep korkutmuştur. Hem düzgün olup hem de iyi bir sanatçı olmak çok zor. Gördüklerimden yola çıkarak bunu söylüyorum.

Ben hoplayan, zıplayan bir insan değilim, ağırım. Hiçbir zaman gözüm yükseklerde olmadı. Şöhret olmak istemedim. Çok para kazanma gibi bir hırsım yoktu. Halimden çok memnunum. T.R.T. benim baba ocağım oldu. Çok şükür şöhretin bedelini ödemedim. Piyasadakiler gibi değilim.

Bir yanıt yazın