Aytaç Ergen

Aytaç Ergen, 1957 yılında Üsküdar’da dünyâya gelmiş, ilk ve orta eğitimini babasının mesleği nedeniyle Gölcük’te yapmış, lise tahsilini ise, İzmir Atatürk Lisesi’nde 1973 yılında tamamlamıştır.

1974 – 1975 yıllarında, Buca Mimarlık Mühendislik Yüksek Okulu’nda okuduktan sonra, 1976 yılında İstanbul’a gelerek, Yıldız Üniversitesi’nde (o zaman akademi idi) Makina Mühendisliği tahsiline başlamıştır.

Babası Sadettin Ergen neyzen olarak ve annesi Keriman Ergen korist olarak, yıllarca amatör korolara, son olarak da, İzmir’de Avni Anıl‘ın korosuna iştirak etmiş oldukları için, sanatçımızın çocukluğu Türk müziği ile iç içe geçmiştir.

Aytaç Ergen’in bir ablası ile, Kültür Bakanlığı Mersin Türk Müziği Korosunda ses sanatçısı olan Levent Ergen ve Mersin Devlet Opera ve Balesi’de bale sanatçısı olan Tolga Ergen isimli iki erkek kardeşi daha vardır.

1977 yılında ailesinin teşviki ile Üsküdar Mûsıkî Cemiyeti’ne giren Aytaç Ergen, 1979 yılında makina mühendisliği tahsilini 3. sınıfta yarım bırakarak, Türk Müziği Devlet Konservatuarına girmiş ve hayâtının akışını değiştirmiştir.

1983 yılında İ.T.Ü. T.M.D. konservatuarını başarıyla bitiren sanatçı, 1981 yılının Eylül ayında T.R.T. nin açmış olduğu sanatçı imtihanını kazanarak, profesyonel anlamda san’at hayâtına başlamıştır.

Aytaç Ergen’in sanatçı kimliğine kavuşmasında emeği geçen hocaları, başta anne ve babası olmak üzere, Emin Ongan, Şeref Çakar, İnci Çayırlı, Cahit Atasoy, Fethi Karamahmutoğlu, Belkıs Aran, Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşca ve Kani Karaca‘dır.

Müzik hayâtı oldukça hareketli geçen Aytaç Ergen, bağlı olduğu “İstanbul Müzik ve Sema Topluluğu ile” gerek kudüm san’atçısı, gerekse ses san’atçısı olarak dünyânın çeşitli ülkelerinde (A.B.D., Avustralya, İngiltere, Fransa, Tunus, Hollanda, Almanya, İtalya, Kanada, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Mısır, Dubai, Güney Kore, HongKong, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Avusturya ve Alaska) Tasavvuf Müziği ve Sema gösterilerinde bulunmuş, yurt içinde de Konya’da (Şeb-i Arus törenlerinde) ve birçok şehirde görev almıştır.

Evli ve Eren isminde İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı Vurmalı Çalgılar Yüksek Bölümünü bitirmiş ve T.R.T. İstanbul Radyosunda ritm sanatçısı (sözleşmeli olarak) bir oğlu olan sanatçı, müzik hayâtına başladığından beri arşiv konusunda çok kapsamlı çalışmalar yapmıştır.

Sistem analist olan eşinin desteği ile 2 yıllık bir süre sonunda, 1995 yılında 16.500 eserden oluşan T.R.T. Sözlü Eserler Repertuar Kitabının bilgisayar giriş ve dökümlerini yaparak, kitabın basılmasında büyük emeği geçmiştir.

Kanunî Cüneyt Kosal ile birlikte 378 el yazması defterden oluşan Muallim İsmâil Hakkı Bey Koleksiyonu üzerinde de çalışmalarını devam ettirmektedir. Ayrıca 25.000 eserden oluşan T.R.T. Repertuarını (Saz ve Söz) bilgisayar ortamına aktararak, dünyâda bir ilk gerçekleştirmiş ve yaptığı bu çalışmayı T.R.T. Müzik Dairesi yetkililerine de vererek, kurumun bundan yararlanmasını sağlamıştır.

Aytaç Ergen bu çalışmasını 75.000 adet notaya çıkardıktan sonra “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti”ne vererek, Türkiye ve dünyânın her yerinden Türk Müziği sever ve araştırmacılarının istedikleri notalara anında ulaşabilmesini sağlamıştır. (Not: Şu anda nota sayısı 86.500 adettir.)

Yaptığı çalışmalara, 2011 Ocak ayında başladığı ve halen devam etmekte olan 11.500 adet İstanbul Radyosu Yayın bantlarını bilgisayar ortamına aktarma işini de eklemiştir. (Bu bantlar, T.R.T. bilgisayar ortamına geçmeden evvelki 1985 – 2002 dönem kayıtlarını kapsamaktadır.)

Aytaç Ergen, T.R.T. ses sanatçılığı görevinle beraber, T.R.T. Istanbul Radyosu İcra Denetim Kurulu Üyeliği, T.R.T. Türk Tasavvuf Müziği Repertuar Kurul Üyeliği ve T.R.T. Araştırma kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.
Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın