Cânân Başkaya

Türk halk müziği ses sanatçısı Cânân Başkaya, Ankara’da dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise öğrenimini de Ankara’da tamamlamıştır.

Ortaokul ve lise yıllarında amatör olarak halk oyunları ve Halk Müziği topluluklarında görev almıştır.

1981 yılında T.R.T. Ankara Radyosu’nun açmış olduğu stajyer ses sanatçılığı sınavını kazanmış, yaklâşık iki yıl süren eğitimden sonra, 1983 yılında Ankara Radyosunda profesyonel ses Sanatçısı olarak göreve başlamıştır.

1984 yılında müzik dünyâsında “Ayrılık Hasreti” adlı albümüyle çıkış yapmış ve Milliyet Gazetesi tarafından “Yılın Halk Müziği Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür.

Yurt içi ve yurt dışında sayısız konserlere, etkinliklere, televizyon ve radyo programlarına katılmış, “Merhamet ki”, “Gönül senden ayrılır mı” ve son olarak da “Gül ek yüreğine” adlı albümüyle tekrar dinleyicileriyle buluşmuştur.

1998 yılında 15 yıl hizmet verdiği T.R.T. Ankara Radyosundan ayrılarak, T.C. Kültür Bakanlığı’na Solist Sanatçı olarak geçiş yapmış ve Kültür Bakanlığının yurt içi ve yurt dışı etkinliklerinde ve konserlerinde Devlet Sanatçısı olarak görev almıştır.

2006 Ağustos ayında emekliye ayrılan Cânân Başkaya, 2008 yılında Köln’den yayın yapan Türkshow Televizyonunda, her salı Cânân Başkaya ile Türkü Show programını hazırlayıp sunmuştur.
Kaynak: facebook.com

Bir yanıt yazın