Celâl Bakar

Türk halk müziği ses sanatçısı Celâl Bakar, Gümüşhane ilinin, Şiran ilçesinin Kırıntı köyünde dünyâya gelmiş, ilkokulu köyünde, ortaokulu Giresun Merkez Ortaokulu’nda ve liseyi de Samsun 100. Yıl Lisesi’nde okumuştur.

1989 yılında İ.T.Ü. Türk Musıkîsi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden mezun olmuş, 1998 yılında İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

1981 yılında Samsun Belediyesi bünyesinde, Türk Halk Müziği çalışmalarına başlamış, üç yıl korist ve solist olarak görev yapmıştır.

İlk hocası Metin Solmaz olmuş, daha sonra Çetin Bahadır hocasıyla devam etmiştir. Konservatuar yıllarında İstanbul’daki çeşitli dernek ve kurumlarda Türk halk müziği çalışmalarını amatör olarak sürdürmüştür.

1989 yılında İstanbul üniversitesi icra heyeti’nde, Adnan Ataman yönetiminde görev yapmıştır.

1993 yılımda T.R.T. İstanbul radyosu’nda akitli ses sanatçısı olarak başladığı görevini, 2003 yılından itibaren kadrolu ses sanatçısı olarak sürdürmüştür. İstanbul büyükşehir belediyesi’nin hazırlattığı CD çalışmalarında ve Cemal Reşit Rey konser salonu’nda “Türkülerle Cumhuriyet Kurduk” adlı oyunda görev almıştır.

Bir yanıt yazın