Çetin Körükçü

Türk sanat müziği ses sanatçısı Çetin Körükçü, 5 Haziran 1948 günü Gaziantep’te dünyâya gelmiş, ilkokulu Gaziantep’te, orta öğrenimi İstanbul’da Vefa Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girmiştir.

Bu sırada lise yıllarında başlayan müzik çalışmalarını sürdürmüş, ilk ciddi müzik çalışmalarına, 1969 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Emin Ongan‘la başlamış ve iki yıl devam ettikten sonra iki yıl da Nazmi Atlığ‘dan özel ders almıştır.

1970 yılından itibaren, İleri Türk Müziği Konservatuarı Derneği’nde Dr. Teoman Önaldı ile çalışmaya başlamış, 1974 yılında Önaldı’nın görev gereği ayrılmasından sonra, koronun yönetimini devralmıştır.

Koronun T.R.T. İstanbul Radyosu’nda yaptığı programları ve bütün konserlerini yönetmiş, bugüne kadar yaklâşık 150 performans sergilemiştir.

1969 yılında Hafta Sonu Gazetesi’nin açtığı yarışmada derece alarak, ilk plağını yapmış ve 1974 yılına kadar 23 adet 45 devirli plak ve bir LP çıkarmıştır.

1976 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı imtihanı kazanarak, devletçe kurulan ilk Türk Müziği Korosu olan İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na girmiş, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Necdet Yaşar, Cüneyt Kosal ve Mefharet Yıldırım gibi birçok ustayla çalışmaya başlamıştır. 26 yıl boyunca bu koronun yurt içi ve yurt dışı bütün konserlerine solist ve korist olarak katılmıştır.

1976 yılında, Türk Müziği tarihindeki ilk konservatuar olan ve bugün İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bulunan, Türk Müziği Devlet Konservatuarı kurulmuştur. Çetin körükçü de, ideallerini gerçekleştirmek için bu konservatuara öğrenci olarak girmiştir. 1980 yılında mezun olmuş ve açılan imtihanı kazanarak, öğretim görevlisi olarak görev almıştır.

1985 yılından itibaren, 1976 yılında evlendiği Nesrin Körükçü ile düet yapmaya başlamış, birlikte, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser vermiş, radyo, televizyon programları yapmış, LP ve CD’ler çıkarmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede konserler vermiş, Türk Musikisi’nin doğru tanıtılması için çalışmış, sempozyumlara katılmış ve tebliğler vermiştir. Çeşitli kuruluşlardan davetler almış ve konferanslar vermiştir.

1974 yılından itibaren, yaklâşık 15 yıl Hava Harp Okulu Türk Müziği Kol çalışmalarını yönetmiş ve 1989 yılında yardımcı doçent olmuştur. 1996 yılında Üniversal Şirketi’nde aldığı bir teklifle “Bir Şarkıdır Yaşamak” adıyla bir CD serisi hazırlamış, yönetmen ve solist olarak görev aldığı bu seri, 400 eserin tespit edildiği 27 CD’den oluşmuş ve 3 yılda tamamlanmıştır. Bu seri, yurt dışında fuarlara katılmış ve Harvard Üniversitesi’nce kaynak yayın kabul edilmiştir.

1998 yılında her sanatseverin müracaat edebileceği bir genel kültür kitabı olan “Türk Sanat Müziği” adlı kitabı yayımlanmış, bu kitap, yayıncısı olan Hürriyet Yayıncılık A.Ş. tarafından aynı yıl Hürriyet Gazetesi kültür hizmeti olarak değişik bir kapak düzeni ile dağıtılmıştır.

1999 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu “Sanat Kurulu” üyeliğine getirilmiş, 2000 – 2002 yılları arasında Flash TV’de “Bir Şarkıdır Yaşamak” adlı bir Türk Müziği programını her hafta canlı olarak Nesrin Körükçü ile birlikte hazırlayıp sunmuştur.

2002 yılında T.C. Haliç Üniversitesi Konservatuarı Müdürlüğü için aldığı davet üzerine, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’ndaki görevinden emekliliğini isteyerek ayrılmıştır.

Çetin Körükçü halen T.C. Haliç Üniversitesi Konservatuarı Müdürü ve İleri Türk Müziği Konservatuarı Koro Şefi olarak yürüttüğü görevleri yanında, yurt içi ve yurt dışı konserleri ile ses sanatçılığına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın