Çiğdem Gürdal

Ses sanatçısı Çiğdem Gürdal, 1969 yılında Ankara’da dünyâya gelmiştir.

İlk müzik çalışmalarını ortaokul yıllarında, Kütahya Kılıçarslan Lisesi’nde müzik öğretmeni Selman Coşkun ile başlamış, ortaokul ve lise yıllarında da Klasik Türk Müziği ile tanışmıştır.

1986 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümü’nü kazanarak, viyolonsel ana sanat dalında öğrenimine başlamış, Türk müziği eğitimini de üniversite korosunda, Şef Muzaffer Şenduran yönetiminde sürdürmüştür.

1990 yılında mezun olduktan sonra, özel bir okulda müzik öğretmenliği yapmış, 1991 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır.

Dört yıl burada hem ses, hem de viyolonsel sanatçısı olarak görev yaptıktan sonra, aynı görevi Ankara Devlet Klasik Müziği Korosu’nda yapmak üzere geçici görevle atanmıştır.

Çiğdem Gürdal kimdir

Aynı yıl İpek yolu Müzik Topluluğu sayesinde, Orta Asya müziği ile de tanışmış, ilk beste çalışmalarını yapmaya da bu dönemde başlamış ve 1996 yılında sözü ve bestesi kendine ait bir şarkı ile, Akçay Şairler ve Bestekârlar Festivali’nde ödül almıştır.

Turhan Taşan‘ın yazdığı “Kadın Bestekârlar” isimli kitapta da özgeçmişi ve bestelerine yer verilmiştir, Almanya, Hollanda, İrlanda, Mısır, Bulgaristan, Moldovya, ABD, Singapur, Endonezya, Tayland, Malezya, Kırım, Azerbaycan ve Kırgızistan ülkelerinde konser vermiştir.

1999 yılında kurulan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Dünyâsı Müzik Topluluğu’na geçiş yapmış olan Çiğdem Gürdal, evli ve Duru isimli bir kız çocuğu sahibidir. Kaynak: cigdemgurdal.com

Bir yanıt yazın