Coşkun Açıkgöz

Türk sanat müziği ses sanatçısı Coşkun Açıkgöz, 1969 yılında Afyon’un Başmakçı ilçesinde dünyâya gelmiş, ilkokulu burada tamamlayıp, ortaokulu Bandırma’da, liseyi Bursa’da okumuştur.

1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü kazanarak Ankara’ya gelmiş ve müzik çalışmalarına yine aynı yıl üniversitenin Klasik Türk Müziği Topluluğunda başlamıştır.

Toplulukta; korist, solist, kanun sanatçılığı ve idari görevler üstlenmiş, bu süreler içinde; Sabri Diker, Tahir Aydoğdu ve Vedat Kaptan Yurdakul gibi sanatçılarla çalışmıştır.

Coşkun Açıkgöz, 1992 yılında Ankara Radyosu’nun açtığı ses yarışmasında yıl ikincisi olmuş, 1994 yılı Haziran ayında T.R.T.’nin açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak, Ankara Radyosunda yayınlara katılmaya başlamıştır.

Değişik illerde ve festivallerde konserler veren sanatçının; şarkı, çocuk şarkısı ve saz semaisi formlarında beste denemeleri vardır.

1996 yılından beri amatör koro şefligi yapan sanatçı, korolarını müziğimizin geleneksel ve modern kurallarını harmanlayarak çalıştırmakta, eserlerin içerdiği temaları kendi algılamalarıyla yoğururup, melodik anlamda şiir okumak ve teatral bir yorumla duyguları sese yansıtmak tanımlamalarıyla bütünleştirerek icraya yansıtmaktadır.

Bugüne kadar; Akşehir Belediyesi, TOKİ, TPAO “Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve halen O.D.T.Ü. Mensupları, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı korolarının şefliklerini yapan sanatçı, Ekim 2000 tarihinden itibaren “Müzikle gerçek anlamda tanıştığım yer” dediği O.D.T.Ü. Klasik Türk Müziği Topluluğu Korosu’nun şefliğini de üstlenmiş ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Çocuk Kulübü Sorumluluğu görevini yürütmektedir.

Bir yanıt yazın