Devrim Kaya

İstanbul teknik üniversitesi Türk musikisi devlet konservatuarı ses eğitimi bölümünü birincilik ile kazanan Devrim Kaya, aynı sene İstanbul T.R.T. radyosu amatör ses eğitimi yarışmasında 2. olmuş ve T.R.T.’de akitli olarak çalışmaya başlamıştır. Kısa bir süre sonra görevinden ayrılmış, 2004 yılında okulundan mezun olmuş ve aynı yıl A.T.V.’de düzenlenen ”Anadolu Ateşi – Bu Toprağın Sesi” yarışmasına katılmıştır.

Yarışmadan 3. olarak ayrılan Devrim Kaya, Ârif Sağ‘ın müzik yönetmenliğinde, yarışmada seslendirmiş olduğu türkülerin bulunduğu “Bu Toprağın Sesleri – Devrim Kaya” isimli bir de albüm çıkarmıştır.

Ardından Marşandiz müzik tarafından çıkarılan, “Bu Toprağın Sesleri 2” albümünde 4 türküsü ile yer almış, 2006 yılının sonunda Zafer Gündoğdu’nun müzik yönetmenliğini yaptığı, “Avaz” adlı ilk solo albümünü çıkarmıştır.

Devrim Kaya türküleri

2009 yılında, oyunculuğunu ve senaristliğini Meral Okay’ın yapmış olduğu, “Bir bulut olsam” adlı dizide bir uzun hava okumuş, bu seslendirmiş olduğu uzun hava, Kalan müzik etiketi ile çıkmış olan dizi albümünde de yer almıştır.

2010 yılında ise, Anadolu’nun kayıp şarkıları projesi kapsamında yapılan konserlere konuk sanatçı olarak katılmış ve Kalan müzik etiketi ile çıkmış olan, “Anadolu’nun kayıp şarkıları” albümünde 2 türküsü ile yer almıştır. Ayrıca, 1996 yılında Devrim Kaya tarafından bir albüm için seslendirilmiş olan “Huma Kuşu” uzun havası, Devrim Kaya’nın sesi ile yurt dışında dünyâca ünlü gruplar ve kişiler tarafından kendi şarkılarının içinde kullanılmıştır.

Bir yanıt yazın