Emel Sayın

Türk sanat müziği ses sanatçısı Emel Sayın, 20 Kasım 1945 tarihinde Sivas’ta dünyâya gelmiş, 1926 yılında Türkiye’ye gelen Üsküp kökenli muhacir bir ailenin en büyük kızıdır.

13 yaşında Arif Sâmi Toker‘den müzik dersleri almaya başlamıştır. Toker’in yetiştirdiği en ünlü ve yetenekli sanatçı olarak kabul edilmektedir.

Üç yıl Münir Nurettin Selçuk‘tan ders alarak müzik eğitimine devam etmiştir.

Edirne – Uzunköprü Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Lisesi’nden mezun olduktan sonra, üç yıl süresince İstanbul Belediyesi Konservatuvarı (Beşiktaş) Şan Bölümü’nde, Fransa’da zamanında Münir Nurettin Selçuk’a da hocalık yapmış olan şan hocası Alis Rosenthal’dan dersler almıştır.

Muhittin Sadak’tan da solfej dersleri almıştır. (Dönem arkadaşları Mine Mater ve Erkin Koray ile aynı solfej sınıfındaydılar). Bu arada Hürriyet Haber Ajansı’nın açtığı yarışmada, Münir Nurettin Selçuk‘a ait ağır bir klasik okuyarak, “Ses Kraliçesi” seçilmiştir.

Emel Sayın şarkıları

Henüz 17 yaşındayken, Ankara Gençlik Parkı’nda Necdet Yazar’ın gazinosunda ilk defa sahneye çıkmış, 1963 yılında Ankara Radyosu’na sınavla solist olarak girmiş ve yaklâşık yedi yıl hizmet vermiştir.

Ankara seyircisi karşısında sahne tecrübesi kazanan sanatçı, Egemen Bostancı’nın teklifiyle İstanbul müzik piyasasına transfer olmuş ve Lalezâr Gazinosu’nda assolist olarak sahne almaya başlamıştır. Bu arada İstanbul Radyosu’na geçmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir.

İstanbul’a gelişiyle yoğun bir çalışma dönemine giren Emel Sayın, pek çok müzik albümünün yanı sıra, sinema filmlerinde de rol almıştır.

Ancak, 1970’lerin ortasından itibaren Yeşilçam’da başlayan kötü şartlar nedeniyle, Emel Sayın sinemadan uzaklaşarak, yalnızca müzikle ilgilenmeye başlamıştır.

Bir yanıt yazın