Erkan Oğur

Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Erkan Oğur, 17 Nisan 1954 tarihinde Ankara’da dünyâya gelmiş, müziğe 4 yaşından itibaren; keman, bağlama, flüt ve cümbüş çalarak başlamıştır.

Onu halk müziği icrası konusunda teşvik eden ilkokul müzik öğretmeni “İlkokulu bitirdiğinde, bizim yöreden çalmadığı saz kalmamıştı.” demiştir.

Liseyi Ankara’da tamamlamış, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile başladığı üniversite hayâtına, Münih Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nde okuyarak devam etmiştir.

Erkan Oğur, müzisyen olmaya karar verdikten sonra, eğitim görmek için Türkiye’ye dönmüş ve İstanbul Devlet Konservatuarı Müzik Teorisi bölümünden mezun olmuştur.

İ.T.Ü. Türk Müziği Konservatuarından mezun olduktan sonra, halk müziği çalışmalarına ağırlık vermiştir.

1998 yılında “Gülün Kokusu Vardı”, 1999 yılında “Hiç”, 2000 yılında “Anadolu Beşik” ve 2001 yılında “Fuad” albümü ile müzikseverler ile buluşan Oğur, birçok farklı proje içerisinde de bulunmuştur.

Telvin Trio ile birlikte çıkardığı iki CD’lik Telvin albümünde doğaçlama caz denemeleri yapmış, “Fretless” albümü çıktığı yıl, Avrupa’da yılın yaratıcı albümü seçilmiştir. 1973 yılında gitar öğrenmeye başlayan Oğur, Türk Müziğindeki sesleri de kullanabilme gereksinimden dolayı, birkaç yıl içinde perdesiz gitarı icat ederek müziğe kazandırmıştır.

Erkan Oğur, çalışmalarında ağırlıklı olarak; kopuz, ud, e-bow, perdesiz gitar, klasik gitar, elektro gitar ve sesini kullanmış, bunlar dışında birçok enstrümanı da, albümlerinde başarılı bir şekilde çalmıştır. Türk müziğine icracı ve yorumcu olarak büyük katkılar yapan Oğur, kendi adı ile anılan Oğur sazı ve perdesiz bağlamayı da geliştiren kişidir.

Yaptığı çalışmalar ile Dünyâ müzik literatüründe yerini almıştır. Türkiye ve tüm Dünyâda birçok konser veren Erkan Oğur, Derya Türkan, İsmail Hakkı Demircioğlu, Fahir Atakoğlu, Bülent Ortaçgil ve Okan Murat Öztürk gibi birçok sanatçıyla çalışmalarını sürdürmektedir.
Kaynak: mmtrecords.com

Erkan Oğur - Röportaj
Erkan Oğur ve Kayıt
Bayburt'tan büyük bir ozan geçti: Erkan Oğur...

Bir yanıt yazın